Jakie są pierwsze objawy ciąży

Tuż po zapłodnieniu kobieta zazwyczaj nie odczuwa żadnych niepokojących symptomów. Te mogą pojawić się ok. czwartego tygodnia od zapłodnienia. Zazwyczaj przypominają zatrucie pokarmowe lub grypę, dlatego wiele kobiet może nie zdawać sobie sprawy, że zaszło w ciążę.

Nudności i wymioty

Wiele kobiet na początku ciąży odczuwa nudności. Nie zawsze muszą one prowadzić do wymiotów, ale często tak się dzieje. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety.  To właśnie one czynią nas nadwrażliwymi na zapachy – papierosów, kawy, perfum etc. Nudności mogą występować rano lub wieczorem, zdarza się też, że nie ustępują przez cały dzień.

Zanik miesiączki

U pań miesiączkujących regularnie sygnałem ostrzegawczym powinien być brak menstruacji w przewidzianym terminie. Jednak wiele kobiet ma nieregularny okres, przez co często nie zdaje sobie sprawy z ciąży.

Omdlenia i zawroty głowy

Organizm stara się toczyć krew do rozwijającego się płodu, przez co jej dopływ do mózgu zmniejsza się. W rezultacie prowadzi to do zawrotów głowy i omdleń.

Zmiana apetytu

Kobieta może też nabrać ochoty na potrawy, których normalnie nie lubi lub stracić apetyt na jedzenie tego, co dotychczas najbardziej jej smakowało. Apetyt może nagle wzrosnąć lub mocno zmaleć.

Ból piersi

Pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do obrzęku piersi, przez co te sprawiają wrażenie powiększonych. Ściemnieniu może też ulec brodawka piersiowa, a żyły w obrębie gruczołów piersiowych mogą mocniej prześwitywać przez skórę.

Zmęczenie i senność

Panie na początku ciąży odczuwają też zmęczenie i senność. To wynik zmian hormonalnych oraz nudności i wymiotów. Czasem organizm jest po prostu niedostatecznie odżywiony.

Ból brzucha

Gdy podbrzusze mocno boli jak przed okresem, niekoniecznie musi zwiastować menstruację, lecz implantację zarodka w macicy.  Zjawisku temu często towarzyszy lekkie krwawienie.

Częste oddawanie moczu

Obrzmiała macica, w której rozwija się zarodek, naciska na pęcherz moczowy, przez co kobieta staje się częstym gościem toalety.