jakie-sa-objawy-azs

Atopowe zapalenie skóry to często diagnozowana choroba skóry. Jakie są objawy AZS?

Atopia – skórny problem

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą o zróżnicowanym przebiegu. Schorzenie może nawracać, powodują uciążliwe objawy skórne. Może mieć podłoże immunologiczne lub alergiczne. Atopia bardzo często pojawia się u dzieci. Jest to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób obecnych czasów.

Jakie są objawy AZS?

Objawy AZS dotyczą skóry. Mogą być bardzo uciążliwe i bolesne, szczególnie dla najmłodszych. Wyróżnia się podstawowe objawy, które zazwyczaj pojawią się w większości przypadków zachorowań na atopowe zapalenie skóry. Pierwszym z nich jest nadmierna suchość skóry. Uczucie suchej i szorstkiej skóry nie jest przyjemne. Skórze brakuje odpowiedniego nawilżenia i tym samym ochrony. Uszkodzony płaszcz lipidowy i utrata wody przyczyniają się do licznych podrażnień. Świąd jest najbardziej dokuczliwym objawem AZS. Uczucie ciągłego swędzenia powoduje ochotę drapania skóry. Następstwem tego zachowania są pogłębione stany zapalne. Skóra jest bardziej podrażniona i nie ma czasu aby się zregenerować. Drapanie może prowadzić do poważnych ran i zakażeń bakteryjnych, których leczenie będzie długotrwałe. Atopowa ska jest zaczerwieniona. Ogniska chorobowe mogą znajdować się na całym ciele, także na twarzy, co bywa powodem kompleksów. Stany zapalne bywają bolesne. Objawem, który towarzyszy AZS jest również łuszczenie się skóry, szczególnie w zgięciach kolan czy łokci. Taki sygnał obserwuje się dość często u małych dzieci.

Co niweluje objawy AZS?

AZS

Atopowa skóra jest sucha i podrażniona, więc potrzebuje nawilżenia, zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz. Nawilżające kosmetyki pomogą uzupełnić braki w płaszczu lipidowym, zapewniając niezbędną ochronę skóry. Ciało atopika jest bardzo wymagające, więc preparatów nawilżających powinno się używać dość często. Warto wybierać produkty dostosowane do problematycznej skóry z AZS. Wiele z nich zawiera emolienty, które pomagają odbudować i nawilżyć wrażliwą skórę.

Takie preparaty w postaci kremów, maści czy emulsji łagodzą podrażnienia i zmniejszają stan zapalny. Osoby chore mniej się drapią, dając możliwość szybszej regeneracji uszkodzonej skóry. W przypadkach silnych objawów AZS, lekarz może zalecić leki sterydowe. Takie środki farmakologiczne są bardzo silne, więc można je stosować tylko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarską. Dawka leku oraz okres jego zażywania ma ogromne znaczenie, więc należy o tym pamiętać.

Objawy AZS są bardzo dokuczliwe dla chorych. Odpowiednia pielęgnacja i leczenie skóry mogą je zmniejszyć, ułatwiając codzienne funkcjonowanie bez bólu i ciągłych podrażnień.