Jakie rośliny są pożądane w Twoim ogrodzie?
Należą do nich (oprócz wspomnianych już okrywowych) drzewa dwupienne, czyli rozdzielnopłciowe, ale tylko te z kwiatami rodzaju żeńskiego, bowiem nie produkują one pyłków. Ich przedstawicielami są topole, jałowce i cisy. Nie powinieneś zapominać, że topole rzadko, ale również uczulają. Poza tym ich opadające kwiatostany są drażniące dla dróg oddechowych, a ulegając rozkładowi stają się świetną pożywką dla grzybów, roztoczy i pleśni.
Jeśli chodzi o rośliny kwitnące, to owszem, mogą się tam znaleźć, ale tylko wielkokwiatowe i pełne, jak pelargonie, róże, astry, dalie czy piwonie. Także rośliny owadopylne, które często mają duże, kolorowe kwiaty mogą stanowić otoczenie alergika. Do takich zalicza się m.in. drzewa owocowe, czereśnię, jabłoń, kasztanowca krwistego, magnolię, azalię, głóg dwuszyjkowy, różanecznik.
Bez oczek wodnych i cienia
W związku z częstymi u alergików objawami ze strony układu oddechowego nie jest polecane tworzenie w ogrodzie dużych przestrzeni cienia pod drzewami, a także oczek wodnych. Podnoszą one wydatnie wilgotność powietrza, a także ułatwiają rozwój alergizujących grzybów pleśniowych i sprzyjają rozmnażaniu się owadów, których powinniśmy unikać (drzewem nielubianym przez owady jest orzech włoski, dlatego warto go sadzić przed oknem kuchennym lub oknem sypialni).
Wiedząc, które z roślin nie mają silnych właściwości uczulających możesz zaadaptować swój ogród tak, aby alergicy nie mieli problemu z przebywaniem w nim. Wyeliminowanie z niego najsilniej pylących drzew, krzewów i kwiatów oraz zmniejszenie wilgotności powietrza może przynieść wymierne efekty.
Źródła: dom.pl oraz poradniki.zgora.pl
(Bartosz Zubik)