Istnieją różne teorie. Jedni twierdzą, że nie da się żyć bez mięsa w menu. Drudzy, że najzdrowszy dla nas i naszego środowiska jest weganizm. Jaka dieta jest najzdrowsza? Poznaj konkretne argumenty.
Człowiek jako wszystkożerca
Człowiek jest istotą wszystkożerną. Oznacza to, że może jeść zarówno mięso, jak i rośliny. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko jedzone w większej ilości jest dla nas tak samo zdrowe. Mięso dostarcza naszemu organizmowi pełnowartościowego białka, żelaza oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Białko roślinne nie dostarcza nam wszystkich niezbędnych aminokwasów, dlatego nigdy nie zastąpi zwierzęcego. Istnieją jednak różne diety. Nie wszystkie wiążą się z wycofaniem z menu produktów pochodzenia zwierzęcego.
Zalety i wady diety mięsnej
Mięso jest z jednej strony zdrowe, ale z drugiej może zalegać w naszym przewodzie pokarmowym, który jest dużo dłuższy niż u typowych mięsożerców. W rezultacie mięso leży sobie w jelitach i staje się przedmiotem reakcji biochemicznych, których produktem są rakotwórcze nitrozoaminy. Ponadto mięso z wielu hodowli zawiera antybiotyki oraz estrogeny przyspieszające wzrost na masę. Takie zwierzę szybko staje się odpowiednio duże i gotowe na sprzedaż. Zwierzęta są też karmione soją GMO, która jest niebezpieczna. Nie dlatego, że sama modyfikacja genetyczna robi z soi Frankensteina. Problem leży w tym, że soję modyfikuje się pod kątem odporności na glifosat, substancję nadmiernie wykorzystywaną w rolnictwie do zwalczania chwastów. Glifosat jest silnie rakotwórczy, co potwierdziły badania przeprowadzone przez francuski zespół ekspertów. Kury zjadają go wraz z paszą sojową, a następnie trafia on na nasze stoły wraz z mięsem drobiowym. Jakby tego było mało, tak duża ilość krów, z jaką mamy do czynienia obecnie, emituje do atmosfery sporo metanu, który odpowiada za efekt cieplarniany.
Dlaczego weganizm nie jest zdrowy?
Weganizm reklamuje się jako wybawienie dla człowieka i naszej planety. Jednak jest on niedobry z punktu widzenia żywienia człowieka. Weganie nie jedzą jajek, nabiału ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Ich dieta opiera się wyłącznie na roślinach. Tymczasem badania naukowe wykazały, że dieta wegańska znacznie zwiększa ryzyko rozwoju raka mózgu. Wynika to prawdopodobnie z niedoborów żywieniowych. Żadna roślina nie zawiera wszystkich aminokwasów potrzebnych w naszej diecie. Te brakujące można suplementować, ale suplementy diety nie zawsze się dobrze wchłaniają. Po drugie, potrzebujemy też nasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w produktach pochodzenia zwierzęcego. Żelazo z roślin jest gorzej przyswajalne, ale przy spożywaniu produktów bogatych w witaminę C, np. sałaty skropionej sokiem z cytryny, przyswajalność roślinnego żelaza znacznie wzrasta.
Zalety diety wegetariańskiej
Najlepsza wydaje się dieta wegetariańska. Człowiek je nabiał i jaja z ekologicznych gospodarstw, od zwierząt niekarmionych soją GMO. W ten sposób dostarcza swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów oraz nasycone kwasy tłuszczowe i żelazo. Wykazano, iż białko z jaja i mleka koziego oraz owczego jest najzdrowsze dla człowieka. Jaja i nabiał nie zalegają w przewodzie pokarmowym tak długo jak mięso. Jednocześnie człowiek spożywa dużo błonnika obecnego w zbożach, dostarcza swojemu organizmowi cennych witamin i minerałów prosto z owoców i warzyw. Te także stanowią bogate źródło antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się organizmu. W rezultacie wegetarianie mają też ładniejszą cerę. Wykazano też, że dieta bogata w warzywa i owoce poprawia zapach naszego potu.
Mięso jedzone okazjonalnie nie jest szkodliwe, zwłaszcza gdy kupimy to z gospodarstw ekologicznych i podpieczemy je, zamiast smażyć.