Narcyzm to zaburzenie osobowości, które bywa bardzo problematyczne dla otoczenia. Osoba, która jest nim dotknięta, nierzadko ma problem z empatią. Brakuje jej zdolności do współodczuwania. Inni ludzie nierzadko są jej potrzebni do podbudowania własnego ego. W naszym artykule podpowiadamy, jak żyć z narcyzem.
Spis treści:
- Po czym rozpoznać narcyza?
- Czym uwodzi nas narcyz?
- Narcystyczne zaburzenie osobowości – przyczyny
- Związek z narcyzem – trudności
- Czy narcyz potrafi kochać?
Po czym rozpoznać narcyza?
Wiele osób ma problem z rozpoznaniem narcyza. Dziś, kiedy duży nacisk kładzie się na pewność siebie, nie potrafimy rozróżnić, kiedy mamy do czynienia z wysokim poczuciem własnej wartości, narcyzmem i zarozumialstwem. Tymczasem osoba, która cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości, często zachowuje się w sposób, która sprawia, że jej znajomi w jej obecności czują, że znikają. Narcyz lubi bowiem grać pierwsze skrzypce, znajdować się w centrum uwagi. Jego zdanie, problemy, sukcesy i wypowiedzi są bowiem najważniejsze.
Czym uwodzi nas narcyz?
Narcyz ma to do siebie, że potrafi być niezwykle czarujący i uwodzicielski. Wie, jak zjednać sobie sympatię innych. Gdy zabiega o czyjąś aprobatę, potrafi nieść pomoc, zadawać dużo pytań i tym samym okazywać komuś zainteresowanie. Ponadto jawi się jako osoba niezwykła, prowadząca bujne życie towarzyskie. Narcyz często ma sporo talentów i ciekawych historii do opowiedzenia. To przyciąga ludzi i zjednuje ich sympatię. Związek z narcyzem nie jest jednak łatwy. Początkowo może sprawiać wrażenie idealnego, aż zbyt perfekcyjnego.
Narcystyczne zaburzenie osobowości – przyczyny
Wiele osób zadaje sobie pytanie, skąd bierze się narcyzm. Okazuje się, że ma tutaj miejsce oddziaływanie czynników genetycznych i środowiskowych. Gdy bliscy kochają swoje dziecko warunkowo, np. wtedy gdy przynosi ze szkoły same dobre oceny lub nie sprawia problemów wychowawczych, przekazują mu zły wzorzec. Także brak zainteresowania ze strony rodziców może być kompensowany poprzez zachowania narcystyczne. Tak naprawdę narcyzm ma zazwyczaj niską samoocenę, próbuje ją ukryć za fasadą i boi się, że prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. W związku z tym bardzo silnie reaguje na każdą, nawet najdrobniejszą krytykę. To utrudnia mu zdobywanie wiedzy oraz nowych umiejętności. Jednak nie każde dziecko zaniedbywane emocjonalnie, które cierpi na głód miłości, zostaje narcyzem. Ten problem dotyka tylko nielicznych. Jak widać, narcystyczne zaburzenie osobowości to coś więcej niż wpływ środowiska. Muszą za tym stać określone czynniki genetyczne, które w odpowiednich warunkach ujawniają się.
Związek z narcyzem – trudności
Związek z narcyzem jest bardzo trudny. Po pierwsze, osoba, która cierpi na tego typu zaburzenie osobowości, często nie potrafi prawdziwie kochać. Wiąże się z kimś, bo może zyskać na tym wizerunkowo lub widzi w cudzych oczach podziw dla własnej osoby. Narcyz często nie wie, czym jest empatia. Nie potrafi komuś współczuć, wyobrazić sobie jego położenie. Ponadto narcyz jest często krytyczny wobec partnera, przypisuje mu swoje winy. Np. mówi, że zdradził, bo partnerka nie dbała o siebie. Ona popada w coraz większe kompleksy, na dodatek zaczyna wierzyć, że sama przyczyniła się do złego traktowania. Na dodatek nie może liczyć na zrozumienie bliskich, bo całe otoczenie postrzega narcyza jako idealnego partnera. Przed znajomymi potrafi bowiem świetnie grać.
Czy narcyz potrafi kochać?
Narcystyczne zaburzenie osobowości dzieli się na kilka stopni. Każdy z nich jest inny. Najsłabszy narcyzm nie uniemożliwia pokochania drugiej osoby. Jednak im bardziej zaawansowany problem, tym mniejsze szanse na miłość. Narcyz kocha sposób, w jaki ktoś okazuje mu miłość, ale nie samego człowieka, który to robi. Na dodatek często czuje się niedostatecznie dobry. Gdy odnosi sukces, to często i tak się z niego nie cieszy, ponieważ zakłada, że mógł wypaść jeszcze lepiej. Niestety, sukcesy definiują jego samoocenę i przekładają się na poczucie własnej wartości. Ich chwilowy brak może doprowadzić narcyza do depresji, a życie z taką osobą nie jest łatwe.