Jeśli nie zaczniemy postępować racjonalnie, nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych i nie zaprzestaniemy produkcji takiej ilości odpadów, to czekają nas anomalia pogodowe takie jak dziś. Albo mamy afrykańskie upały albo jesień w środku lata. Do tego dochodzą susze, trąby powietrzne itp. Żywność jest skażona plastikiem, na dodatek coraz częściej będzie nam towarzyszyć klęska nieurodzaju z powodu zbyt małych opadów deszczu. Jak żyć ekologicznie?
Nie pakuj każdego owocu czy warzywa do woreczka
Jeśli kupujesz jedno jabłko, nie pakuj go niepotrzebnie do woreczka. Kiść bananów też można zważyć, a naklejkę przykleić do jednego z bananów. Bułki nabierajmy do papierowych woreczków.
Zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku
Kup kilka toreb wielokrotnego użytku, najlepiej płóciennych, które będziesz zabierać ze sobą na zakupy. W ten sposób unikasz przyczyniania się do nadprodukcji plastikowych reklamówek, które rozkładają się na wysypisku przez setki lat.
Kupuj ubrania z naturalnych materiałów
W miarę możliwości wybieraj ubrania z bawełny, wiskozy i lnu, czyli naturalnych tkanin. W ten sposób nie przyczyniasz się do zaśmiecania planety syntetyczną odzieżą, która podobnie jak woreczki rozkłada się przez setki lat.
Zrezygnuj z plastikowych słomek
Pytanie, czy są one ci potrzebne do szczęścia? Może lepiej byłoby kupić metalową lub szklaną albo pić bezpośrednio ze szklanki. Jeśli pijesz przez słomkę, bo boisz się o swoje gardło, wybieraj ciepłe i niegazowane napoje, które możesz pić normalnie.
Segreguj odpady
To bardzo ważne, by rozdzielać papier od plastiku i metalu oraz bioodpadów. Dobrze posegregowane śmieci dużo łatwiej jest poddać recyklingowi. Poza tym wyrzucanie nieposegregowanych odpadów jest zwyczajnie kosztowne.
Nie lej niepotrzebnie wody
Czy woda naprawdę musi się lać, gdy szczotkujesz zęby? Nie lepiej ją odkręcić i nabrać do kubka do przepłukania jamy ustnej, gdy zakończysz proces mycia? A następnie odkręcić delikatnie kran i opłukać szczoteczkę? Przecież to takie proste, a i tobie wyjdzie na dobre, bo koniec końców zapłacisz niższy rachunek.
Wyciągaj kable z gniazdek
Jeśli ładujesz smartfona lub laptop, po zakończeniu tego procesu nie zostawiaj kabli w gniazdku, bo w ten sposób niepotrzebnie zużywasz prąd. Nie dość, że za to płacisz, to przyczyniasz się do większego zanieczyszczenia środowiska.
Korzystaj z trybu szybkiego prania
Jeśli twoje ubrania nie są brudne, tylko nieświeże i przepocone wystarczy im 20-minutowa przepierka w niskiej temperaturze. Dzięki temu odzież będzie służyła ci dłużej, lepiej wyglądała, a ty zużyjesz mniej prądu i wody.
Kupuj ekologiczne kosmetyki
Wbrew pozorom to też ma znaczenie, bo resztki chemikaliów, których używasz trafiają do ścieków. Dlatego staraj się używać kosmetyków naturalnych, które są równie skuteczne, a dużo przyjaźniejsze dla środowiska i twojej cery.
Korzystaj z naturalnych środków czystości
Zamiast kupować mocną chemię do sprzątania mieszkania, kup produkty ekologiczne. Wbrew pozorom nie są drogie, trudno dostępne czy mnie skuteczne. Sprawdzają się naprawdę dobrze.
Wykorzystuj ponownie opakowania
Tekturowe pudełeczko po jajkach zabierz ze sobą na targ, aby kupić jaja od szczęśliwych kur. Słoik po sklepowych ogórkach umyj i zrób w nim kompot z działkowych czereśni.
Kupuj żywność w szklanych i papierowych opakowaniach
W miarę możliwości unikaj żywności w folii i plastikowych opakowaniach. Jej smak jest dużo mniej atrakcyjny, na dodatek takie potrawy mogą zawierać substancje rakotwórcze pochodzące z plastiku.