Praca marzeń – definiujemy ją na różne sposoby, ale każdy z nas podświadomie wyczuwa, że powinna ona sprawiać przyjemność, a nie tylko generować troski i zmęczenie. Czy jej znalezienie jest w ogóle możliwe? Czy zdarza się, że praca zaspokaja nasze potrzeby duchowe, a nie tylko te związane z finansami? W naszym artykule podpowiadamy, jak znaleźć pracę marzeń.
Spis treści:
- Czym jest praca marzeń?
- Wymarzona praca – dlaczego szukamy jej, mimo kryzysu gospodarczego?
- Przyjemna praca też wiąże się z rutyną
- Hedonistyczna adaptacja
- Praca dająca spełnienie
- Zmiana pracy – dlaczego się jej boimy?
- Każda praca składa się z nielubianych czynności
- Nowa praca wymaga wysiłku
- Spadek dochodów po zmianie pracy
- Dlaczego bliscy zniechęcają do zmiany pracy?
- Porównywanie się z innymi – dlaczego nie ma sensu?
Czym jest praca marzeń?
Co dziś cenimy w pracy? Okazuje się, że patrzymy nie tylko na wynagrodzenie, choć i jego wysokość odgrywa ważną rolę, ale też na uczciwość pracodawcy, jego renomę i elastyczność. Zależy nam na tym, aby atmosfera w biurze należała do przyjemnych i rozwijających. Unikamy miejsc, w których można poczuć się jak w znanym reality show, siedząc na gorącym krześle. Nie chcemy też pracować z kimś, kto ma kiepską opinię i nie zgadza się na pracę zdalną. Niestety, firmy często oszukują w tym zakresie. Osoby, które prowadzą własną działalność i współpracują w ramach umów B2B, zwracają uwagę na to, że oferty pracy zdalnej i projektowej często niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Firma, która ogłasza się jako elastyczna, w rzeczywistości pozwala wybrać, czy przyjdziemy do biura na 8 czy 9. Od tej godziny liczy się 8 godzin, umowa B2B jest tu jedynie fikcją. Firma oczekuje pełnej wyłączności, ale nie chce odprowadzać składek przewidzianych w ramach umowy o pracę. W związku z tym szuka pracownika z własną działalnością gospodarczą.
Wymarzona praca – dlaczego szukamy jej, mimo kryzysu gospodarczego?
Obecnie szukamy pracy marzeń. Mogłoby się wydawać, że kryzys spowodowany przez pandemię raczej skłoni nas do trzymania się obecnego miejsca zatrudnienia. Jednak większość osób coraz bardziej czuje, że obecna sytuacja nie jest satysfakcjonująca. Chcą znaleźć zatrudnienie, które zapewni im spełnienie.
Przyjemna praca też wiąże się z rutyną
W mediach co pewien czas pojawia się informacja, że szukają osoby do wykonywania nietypowej pracy. Niestety, za tym, co wydaje się przyjemne, vide recenzowanie kryminałów, często kryje się nie tylko przyjemność, ale ogrom pracy, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Naiwnie wierzymy, że praca będzie tylko miła, a jak w każdej, także i tej, pojawią się zadania, za którymi nie przepadamy i nie uważamy ich za szczególnie rozwijające.
Hedonistyczna adaptacja
Nawet praca marzeń w końcu może przestać dostarczać nam tak dużej satysfakcji, jak byśmy tego oczekiwali. Po prostu zachodzi tutaj hedonistyczna adaptacja. Z czasem zaczyna nam powszednieć to, czego niegdyś pragnęliśmy. Krótko mówiąc, czasem nawet czytanie kryminałów nie jest tak satysfakcjonujące, jak początkowo się wydawało.
Praca dająca spełnienie
Warto podkreślić, iż praca może również spełniać nasze marzenia i potrzeby. Niektórzy z nas lubią wykonywać zadania, w których widzą głębszy sens. O ile w niektórych zawodach można go łatwo dostrzec, vide psycholog, lekarz czy dziennikarz piszący o ważnych sprawach, o tyle w innych może to stanowić problem. Jeśli pracujemy jako przedstawiciel medyczny, a chcemy realizować większe cele społeczne, to możemy poczuć, że nasz zawód nie zaspokaja naszych aspiracji w tym względzie. Nie oznacza to jednak, że sam w sobie jest zbędny. Niemniej nie pozostaje kompatybilny z naszą osobowością.
Zmiana pracy – dlaczego się jej boimy?
Praca marzeń z jednej strony może kusić, a z drugiej przerażać. To podróż w nieznane. Nie wiemy, czy uda nam się utrzymać z nowego zajęcia. Trzeba też przygotować się na porażki. Początkowo możemy czuć się zagubione w nowym miejscu pracy. Może się też okazać, że inaczej je sobie wyobrażaliśmy. Warto jednak pamiętać, że zawsze można zmienić większość decyzji. Jeśli praca w nowym zawodzie nie przypadnie nam do gustu, to możemy się zwolnić i powrócić do tego, co robiliśmy wcześniej.
Każda praca składa się z nielubianych czynności
Każda praca, nawet ta z naszych marzeń, ma nie tylko blaski, ale też cienie. Wszędzie pojawiają się rutynowe czynności. Np. nie każdy temat, który otrzymuje dziennikarz, stanowi dla niego źródło inspiracji. Wybitna makijażystka musi też wystawiać faktury i kupować kosmetyki na faktury. Nawet jeśli ich sama nie rozlicza, lecz zleca to księgowej, to musi pilnować kompletowania dokumentów, co samo w sobie stanowi formę rutyny.
Nowa praca wymaga wysiłku
Nowa praca to nie tylko nowe możliwości, ale też pewien wysiłek. Musimy nauczyć się nowych rzeczy, zapisując na kurs lub studia. Poza tym każda firma działa według innych zasad, które trzeba przyswoić. Początkowo pamiętanie o nich może stanowić nie lada wyzwanie.
Spadek dochodów po zmianie pracy
Praca marzeń może dawać duchowe spełnienie, ale jednocześnie początkowo generować niskie dochody, które mogą nie wystarczyć na zaspokojenie naszych wszystkich potrzeb. Nowe projekty warto rozpoczynać, mając zgromadzone oszczędności.
Dlaczego bliscy zniechęcają do zmiany pracy?
Zmiana pracy często stanowi zaskoczenie dla naszych bliskich. Ci nie rozumieją, jak można rzucić pracę w urzędzie na rzecz własnej agencji PR-owej. My jednak mamy dość nudy, czujemy jak obecne zajęcie pozbawia nas sił witalnych. Tymczasem agencja PR-owa to powiew świeżości i możliwość rozwinięcia własnej kreatywności.
Porównywanie się z innymi – dlaczego nie ma sensu?
Pamiętaj o tym, aby unikać porównywania się z innymi, ponieważ każdy ma w życiu jakieś blaski i cienie. Ktoś ma wysokie zarobki, ale może nie mieć czasu dla siebie. Ktoś inny ma pracę, która daje mu satysfakcję, ale nie zapewnia bezpieczeństwa finansowego. Nie ma rozwiązań idealnych, bo żaden człowiek nie jest chodzącą perfekcją, a nie funkcjonujemy oderwani od innych.