jak zmienić imię dziecka

Córeczka miała mieć na imię Natasza, ale mąż w ferworze radości zarejestrował ją jako Natalię.  Chłopcu nadano na imię  Natan pod wpływem popularności seriali, ale z czasem przyszło otrzeźwienie, a wraz z nim potrzeba zmiany. Jak zmienić imię dziecka? Czy jest to w ogóle możliwe?

Teoretycznie to tylko imię, do każdego z czasem można przywyknąć, w praktyce jednak niektóre imiona lub zdrobnienia od nich rodzą komplikacje. Zdarza się, iż rodzice dochodzą do wniosku, że imię Pamela nie pasuje do nazwiska Balon. Dziecko o tych personaliach staje się obiektem drwin i niewybrednych żartów.  W związku z tym, iż rówieśnicy bywają okrutni, warto zawczasu przemyśleć imię dla dziecka, aby uniknąć w przyszłości nieprzyjemności. Do niektórych pospolitych nazwisk nie pasują wymyślne imiona – Idalia Kartofel – takie zestawienie z pewnością nie brzmi dobrze.  Z kolei Tomasz Tomczykiewicz budzi śmiech i przypomina masło maślane… Problemem może być także trudne do wymówienia, staropolskie imię, zwłaszcza gdy zamierzamy wyjechać z kraju. Jego prawidłowa pisownia i wymowa może zagranicznym urzędom przysporzyć sporo trudności. Jak zmienić imię dziecka?

jak zmienić imię

Jak zmienić imię dziecka?

Jeśli z jakiegoś powodu wraz z partnerem doszłaś do wniosku, że imię dziecka należy niezwłocznie zmienić, masz dwie drogi postępowania. To, którą podążysz, zależy od wieku dziecka. Jeśli od momentu narodzin pociechy nie minęło jeszcze 6 miesięcy, sprawa jest stosunkowo prosta. Aby zmienić dziecku imię lub kolejność imion, wystarczy złożyć pisemny wniosek w Urzędzie Stany Cywilnego.  Warto jednak pamiętać, że zmiana imienia powiedzie się tylko wówczas, gdy zarówno matka, jak i ojciec wyrażą taką samą wolę. Obydwoje też muszą udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, w przeciwnym wypadku wniosek zostanie oddalony ze względów proceduralnych.  Jeśli jednak między rodzicami nie ma konfliktu i obydwoje zjawią się w urzędzie, w trybie uproszczonym w akcie urodzenia zostanie wpisane nowe imię lub zmieniona jego pisownia.

 

Jak zmienić imię starszego dziecka?

Gdy jednak dziecko trochę podrośnie, sytuacja nie jest taka prosta, lecz nie beznadziejna. Zmiana imienia w wieku późniejszym musi być uzasadniona. W przypadku 3-miesięcznego niemowlęcia rodzice nie muszą się tłumaczyć ze swojej decyzji. Po prostu proszą o zmianę imienia z Perpetui na Joannę.  Jeśli jednak dziecko jest starsze, trzeba napisać do kierownika Urzędu Stanu  Cywilnego stosowne pismo, w którym podaje się powody zmiany imienia. Te muszą być naprawdę ważne. Nie można wnioskować o zmianę imienia tylko dlatego, że imię Julia stało się tak popularne, że co druga dziewczynka w przedszkolu je nosi. Powodem zmiany imienia może być uprzednie nadanie dziecku imienia ośmieszającego, które nie licuje z godnością człowieka – np. Konstytucja.  Po złożeniu wniosku uruchomione zostaje postępowanie administracyjne. Imię zostanie zmienione tylko wówczas, gdy zgodę wyrazi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Każdy wniosek jest rozpatrywany odrębnie, przy założeniu, że urzędnik podejmie mądrą i uzasadnioną decyzję. Zatem jeśli chcesz zmienić dziecku imię w późniejszym wieku, musisz mieć naprawdę ważny powód.

Irmina Cieślik