Jednostkowy charakter – tak w skrócie można opisać przebieg alergii. To dlatego tak trudno sobie z nią poradzić, gdyż specjalista musi opracować indywidualny tryb leczenia dla pacjenta. Da się jednak wyodrębnić kilka zaleceń i sposobów, mogących zapobiec uczuleniu u większości dzieci.
Profilaktyka a alergia u dzieci
Wiedząc, że dziecko może mieć dziedziczne skłonności do alergii, proces zapobiegania należy rozpocząć jeszcze przed narodzinami. Dzięki odpowiednio dobranej diecie eliminującej pro-alergiczne składniki, jeszcze w ciąży można zyskać pewność, że bezbronne maleństwo w brzuchu nie zostanie narażone na nadmiar substancji, które w efekcie mogą okazać się uczulające. Za takie pokarmy uważa się na na przykład owoce cytrusowe, czekolady oraz orzechy.
Kwestia zdrowego odżywiania jest również ważna dla kobiet karmiących piersią, których skład mleka zależny jest od tego, co same zjedzą. Należy przy tym zauważyć, że karmienie noworodka wyłącznie pokarmem matki i to przez jak najdłuższy okres, stanowi podstawę w zapobieganiu alergiom u niemowląt.
Dziecko, które ze względu na predyspozycje genetyczne jest szczególnie narażone na dolegliwości uczuleniowe, powinno jak najdłużej otrzymywać pokarm z piersi. Specjaliści zalecają, by karmienie wyłącznie matczynym mlekiem trwało przez około 6 miesięcy od narodzin. Po tym okresie zaleca się kontynuację takiego karmienia przez pierwszy rok (a nawet 2 lata) życia przy jednoczesnym wzbogacaniu diety o inne składniki. Zazwyczaj takimi pokarmami uzupełniającymi w pierwszym roku są papki, zupki jarzynowe, soki, przeciery owocowo-warzywne, produkty zbożowe bezglutenowe, jaja, twarogi czy delikatne mięso.
Nowe pokarmy należy wprowadzać stopniowo do diety maluszka, najlepiej pojedynczo. W ten sposób będzie można w prosty sposób stwierdzić, jak organizm dziecka toleruje nowy składnik oraz wykryć ewentualne reakcje alergiczne. Ta wiedza będzie potrzebna również w późniejszych latach, gdy przyjdzie czas na komponowanie codziennych posiłków.