Każda kobieta spodziewająca się dziecka pragnie, by urodziło się w terminie bez żadnych komplikacji. Zdrowie jest najważniejsze. Zdarzyć się może, że poród trzeba przyspieszyć, czego przyczyny mogą być różne.
Nie bez powodu
Wywołanie porodu nie ma nic wspólnego z nagłą zachcianką kobiety czy przerwaniem ciąży na życzenie. Poród wywołuje się w określonych sytuacjach, kiedy istnieje zagrożenie zdrowia i życia matki lub dziecka. Ciąża może zagrażać życiu, dlatego przyspieszenie porodu może okazać się ratunkiem dla matki i jej dziecka. Można przeprowadzić je sztucznie, co odbywa się w warunkach medycznych lub domowymi sposobami. Do wywołania porodu zwykle dochodzi, gdy ciąża znacząco się przedłuża. Jakie metody mogą przyspieszyć ten ważny dla kobiety moment porodu?
Poród wywołany w warunkach medycznych
Będąc w szpitalu, lekarz może podjąć decyzję o wywołaniu porodu metodami farmakologicznymi. Istnieje kilka sposobów stosowanych przez lekarzy. Wywołanie porodu określane jest mianem indukcji, czyli specjalnego zabiegu. Ingerencje tego typu jest ostatecznym krokiem, koniecznym do rozwiązania ciąży. Pierwszą z metod jest przebicie pęcherza płodowego. Niekoniecznie jest ona skuteczna, dlatego kobietom w ciąży można podać oksytocynę, czyli hormon, który wywołuje skurcze porodowe, niestety bolesne. Lekarz może przeprowadzić także masaż szyjki macicy, którym pobudzi organizm do rozpoczęcia akcji porodowej. Masaż przeprowadzany jest bez znieczulenia, więc panie muszą liczyć się z towarzyszącym mu bólem. By wywołać sztucznie poród zakłada się cewnik Foleya. Specjalny cewnik przypomina balonik, który napełniany solą fizjologiczną, zwiększa swoją objętość. Efekty są zaskakujące, a sama metoda bezpieczna, dlatego jest chętnie praktykowana. Ewentualnie można podać kobiecie prostaglandyny, czyi hormony przyspieszające poród, wywołując silne skurcze.
Metody naturalne
Alternatywą do inwazyjnych metod farmakologicznych są te najbardziej naturalne, które nie wymagają bezpośredniej ingerencji w płód. Sposoby naturalne są bezpieczne, choć wiadomo, że nie tak skuteczne, jak te szpitalne. Jednak jeśli zajdzie taka konieczność, warto je znać. Być może dość nietypową okazać się może seks. Podczas stosunku, męskie hormony w ciele kobiety wywołają skurcze macicy, co rozpocznie całą akcję porodową. Kobiety często słyszą, by chodzić po schodach, co także przyczynia się do przyspieszenia porodu. Ogólnie aktywność fizyczna jest w tym celu dobra. Wspomniana wcześniej oksytocyna jest wydzielana naturalnie przez nasz organizm, pod wpływem chociażby drażnienia brodawek sutkowych. Warto wypróbować taką metodę.
Gdy dziecku nie spieszy się z przyjściem na świat, lekarz zadecyduje, jakimi metodami wywołać poród. Nie należy się obawiać, ponieważ lekarz powinien dobrać sposób do stanu zdrowia pacjentki, tak by wszystko przeszło pomyślnie.
Katarzyna Antos