Każdy z nas doświadcza trudności w życiu. Z większością z nich udaje nam się uporać bez pomocy innych. Czasem jednak potrzebujemy wsparcia. Kiedy problemy zaczynają przejmować kontrolę nad Twoją codziennością, a przez to czujesz, że brakuje Ci sił i nie radzisz sobie psychiczne, skorzystaj z pomocy terapeuty. Jak wygląda pierwsza rozmowa z psychoterapeutą?
Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?
Gabinet psychoterapeutyczny to miejsce, w którym nie trzeba nikogo udawać. To bezpieczna przystań, w której można być sobą i otwarcie mówić o swoich emocjach, uczuciach i codziennych troskach – o wszystkim, co nas dręczy, ciągnie w dół i negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.
Do psychoterapeuty warto udać się wtedy, gdy czujemy się przytłoczeni, brakuje nam chęci do życia, mamy obsesyjne myśli, czy też zmagamy się z problemami w relacjach partnerskich, małżeńskich, zawodowych lub rodzinnych. Wsparcie psychoterapeuty może okazać się nieocenione również w przypadku:
- nerwicy,
- depresji,
- zaburzeń odżywiania,
- fobii,
- niskiego poczucia własnej wartości,
- zaburzeń seksualnych o podłożu psychicznym,
- utraty bliskiej osoby, żałoby,
- utraty pracy,
- gwałtownych zmian w życiu.
Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – czego się spodziewać?
Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą, nazywane konsultacją, nie jest jeszcze terapią. To czas na wzajemnie poznanie się, przedstawienie problemu, zarysowanie sytuacji, w jakiej znajduje się pacjent.
Terapeuta zwykle zaczyna od pytania, co sprowadza pacjenta do gabinetu. Następnie pozwala mu się wygadać – uważnie słucha, czym pacjent chce się podzielić na początek. Wypowiedź pacjenta uzupełnia prostymi pytaniami, które ułatwią mu wybór odpowiedniego kierunku psychoterapii.
Podczas pierwszej wizyty specjalista opowiada, na czym polega terapia. Czasem na spotkaniu udaje się wyznaczyć cele całej terapii i wybrać nurt, w jakim będzie prowadzona. Jednak bez presji. Często zarówno pacjent, jak i terapeuta potrzebują nieco więcej czasu na wstępne zapoznanie.
Przez całą wizytę psychoterapeuta dba o komfort swojego rozmówcy. Nie pogania go, nie krytykuje. W gabinecie panuje atmosfera zrozumienia i wsparcia. Dla terapeuty najważniejsze jest to, by pacjent czuł się na tyle bezpiecznie, żeby swobodnie mówić o swoich troskach.
Psychoterapia online – współczesna alternatywa dla klasycznej wizyty w gabinecie
Dzisiejszy świat daje nam niemal nieograniczone możliwości. Coraz więcej usług przenosi się do internetu. Psychoterapia online to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie czują się na siłach, żeby spotkać się ze specjalistą twarzą w twarz, lub fizycznie nie mają takiej możliwości. Konsultacja przez internet oferowana przez PsychoMedic wygląda tak samo, jak klasyczna psychoterapia. Ze specjalistą można połączyć się przez Skype, dedykowaną platformę do wideokonsultacji lub telefon. Specjaliści z PsychoMedic oferują pomoc swoim pacjentom przez 7 dni w tygodniu od 8:00 do 21:00. Pierwsza konsultacja z psychoterapeutą online to duży krok w kierunku lepszego jutra!