Kurs pierwszej pomocy to jedno z najczęściej wybieranych szkoleń. Z całą pewnością wpływ na to ma rosnąca świadomość społeczeństwa. Właśnie dlatego postanowiliśmy sprawdzić na czym polega takie szkolenie i jakie umiejętności nabywa się po jego ukończeniu.
Kurs pierwszej pomocy – kto może wziąć udział?
Na samym początku należy wyjaśnić jedną istotną kwestię. Mianowicie nie ma żadnych przeciwwskazań, by w kursie pierwszej pomocy udział wziął każdy. Odnaleźć można bowiem kursy przeznaczone zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Istnieją również szkolenia zaawansowane dla tych, którzy są już na pewnym poziomie wiedzy medycznej. Liczne firmy prowadzą kursy zarówno dla osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Wystarczy jedynie przejrzeć zasoby internetu, by odnaleźć dogodną dla siebie ofertę lub poprosić wybranego usługodawcę o jej przygotowanie.
Kurs pierwszej pomocy – dlaczego jest ważny?
Nie ulega wątpliwości, że kurs pierwszej pomocy powinien odbyć każdy. Może on bowiem w istotny sposób przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa, a także wzrostu efektywności udzielania pomocy przedmedycznej. Czym więcej przeszkolonych osób, tym mniejsze ryzyko, że osoba potrzebująca nie uzyska żadnej pomocy. Bardzo często słyszy się historie o dzieciach wzywających pogotowie ratunkowe, a także dorosłych, którzy uciekli z miejsca zdarzenia lub przyglądali się obojętnie poszkodowanemu. Ta druga grupa szczególnie powinna nauczyć się reagować, ponieważ może w ten sposób uratować nie tylko czyjeś zdrowie, ale również życie.
Kurs pierwszej pomocy – jak wygląda?
Tak jak napisaliśmy powyżej istnieją różne kursy pierwszej pomocy. Każdy z nich skierowany jest do innej grupy. Warto na to zwrócić uwagę przy wybieraniu oferty dla siebie np. na stronie http://pierwszapomoc.transmedyk.pl/. Osoby, które wybierają kurs podstawowy mogą liczyć na naukę z zakresu: jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy, podstaw prawnych chroniących ratującego, resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci i dorosłych, pozycji bocznej ustalonej, pomocy przy zadławieniach, zastosowania automatycznego defibrylatora zewnętrznego, opatrywania ran i krwotoków, pomocy w sytuacji omdlenia, padaczki, udaru, zawału, czy cukrzycy. Z kolei osoby wybierające kurs pierwszej pomocy zaawansowany mogą spodziewać się rozszerzenia wiedzy o bardziej specjalistyczne zagadnienia. W tym także podawanie leków i udrażnianie dróg oddechowych. To niebywale istotne, ponieważ medycyna cały czas się rozwija i personel medyczny powinien być na bieżąco z wprowadzanymi nowinkami.