Zarówno dorośli, jak i dzieci często zmagają się z problemami trawiennymi i zaparciami. Wynika to z różnych czynników, jednak zawsze jest uciążliwe i powoduje dyskomfort. Podpowiadamy, jak wspomóc proces trawienia i wypróżniania.
Jogurty i kefiry
Czy wiesz, że za większością dolegliwości gastrycznych, w tym zaparciami, wzdęciami i problemami trawiennymi stoją zaburzenia mikroflory jelitowej? Cesarskie cięcie, brak karmienia piersią, dieta uboga w kiszonki i mleczne wyroby fermentowane, konsumpcja wysoko przetworzonej żywności, antybiotykoterapia – wszystko to odpowiada za zaburzenia ilościowo-jakościowe mikroflory jelitowej. Człowiek do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego potrzebuje dobrych bakterii kwasu mlekowego. To naturalna bariera ochronna organizmu, ale też podstawa prawidłowego trawienia. Na szczęście można w prosty sposób dostarczyć swojemu organizmowi dobrych bakterii kwasu mlekowego. Trzeba codziennie jeść jogurt naturalny lub kefir. Aby były smaczniejsze, możesz zmiksować je z bananem i dodatkiem kakao.
Postaw na kiszonki
Czy wiesz, że kiszone ogórki czy kiszona kapusta także zawierają dobre bakterie kwasu mlekowego? Ponadto zmniejszają ryzyko wystąpienia raka. Dlatego też warto jeść na obiad kiszone ogórki lub surówki z wykorzystaniem kiszonej kapusty. Ważne, kiszona kapusta może powodować wzdęcia. Jeśli źle trafisz kapustne, lepiej zjeść kiszonego ogórka.
Kleik z siemienia lnianego
Zalewając mielone siemię lniane wrzątkiem lub je gotując, uzyskujesz przeźroczysty kisiel. Jedząc go, powlekasz jelita ochronną warstwą, która ułatwia przesuwanie strawionych resztek pokarmowych i wytwarzanie kału. Jeśli cierpisz na zaparcia, masz problemy trawienne, po każdym posiłku odczuwasz dyskomfort jelitowy, włącz do codziennej diety kleik z siemienia lnianego. Aby był smaczniejszy, możesz do niego dodać maliny lub przetarte owoce.
Woda ryżowa
Czy wiesz, że substancje otulające jelita, zawiera też woda, która pozostaje po ugotowaniu ryżu? Jeśli jej nie solisz, możesz ją wypić. Jest to całkowicie bezpieczne.
Jedz dużo błonnika
Zaparcia to często wynik konsumpcji wysoko przetworzonej żywności, która nie zawiera błonnika. Włącz do menu pieczywo pełnoziarniste, biały makaron zastąp razowym, biały ryż brązowym, a niebawem zaczniesz się regularnie wypróżniać.
Pij dużo wody
Błonnik może nas też zapchać, powodując bolesne zaparcia. Dzieje się tak, gdy pijemy za mało wody. Dlatego popijaj spaghetti niegazowaną wodą mineralną lub przefiltrowaną kranówką.