Czasem zdarza się, iż organizm niewłaściwie ocenia ryzyko. Zwykły pyłek jest traktowany jak czynnik zagrażający zdrowiu i życiu.
Zima a alergia na pyłki
Wbrew pozorom, objawy uczulenia na pyłki nie znikają wraz z pierwszym przymrozkiem. Alergii towarzyszą takie dolegliwości jak: wodnisty katar, salwy kichania, zanik węchu, duszności, łzawienie, wysypka. Wyżej wspomniane symptomy często pojawiają się podczas przeziębienia. Warto pamiętać, iż w przypadku uczulenia objawy nasilają się o tej samej porze roku i nie występują stany podgorączkowe.
Zmienny przebieg alergii
Wbrew obiegowej opinii na pyłkownicę nie chorują wyłącznie dzieci, które ukończyły 7 lat, a alergia nie ustępuje w miarę upływu czasu. Coraz częściej zdarza się, że objawy pojawiają się po pięćdziesiątce u osób, które dotychczas nie borykały się z uczuleniem. Alergia charakteryzuje się zmiennym przebiegiem, np. jako nastolatka kaszlałaś, mając kontakt z pyłkiem lipy, teraz zmagasz się z wysypką.
Nadzieja dla alergików
Alergicy nie muszą cierpieć, mając kontakt z pyłkiem. Z pomocą przychodzi im medycyna i preparaty łagodzące objawy. Coraz większą popularnością cieszy się odczulanie, ale należy liczyć się z tym, że kuracja nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Osoby, poddające się leczeniu, nadal powinny unikać czynnika alergizującego.