Atopowe zapalenie skóry (AZS)- Leki
Do leczenia AZS stosuje się fototerapię, medykamenty przeciwhistaminowe (w formie kropli doustnych, sprayów czy żelu), miejscowe preparaty glikokortykosteroidowe (syropy, tabletki, krople, maści, kremy) oraz dermoterapeutyki, a także preparaty immunomodulujące nowej generacji, takie jak takrolimus i działający przeciwzapalnie pimekrolimus in. pimecrolimusum, dostępny głównie w żelach – oba są niewskazane, gdy korzystamy z solarium czy wychodzimy na słońce.
Niestety wszystkie powyższe środki zaradcze jedynie blokują nasilenie się objawów AZS lub łagodzą stan zapalny, ale nie eliminują ich całkowicie – nie są w stanie wyeliminować przyczyny zapalenia atopowego, by w przyszłości już nas nie nękało. Jednak stosowane natychmiastowo na początku reakcji alergicznej są skuteczne – szczególnie wtedy, gdy będziemy zapobiegliwi, staramy się unikać alergenów i nie podrażniamy skóry.
Sauna przy AZS (atopowe zapalenie skóry)
Niektórym atopikom pomaga pobyt w saunie, który działa na nich tak, jakby organizm ich oczyścił się i pozbywając toksyn powodował, że objawy zaczynają słabnąć (jeśli nie po wyjściu z sauny to następnego dnia). W tym przypadku reakcja skory jest podobna jak przy trądziku.
Sauna jest wskazana jedynie przy takim rodzaju alergii skórnej jak świerzbiączka, neurodermit, pokrzywka neurogenna czy niektórych suchych egzemach.