…jak bezpośredni kontakt z sokiem z owoców czy warzyw, cieknącym nam po palcach, surowym jajkiem podczas przygotowywania obiadu czy ciasta, a nawet wszechobecnym kurzem, reakcją na sierść czy drażniące nas ubranie.
Nie sposób wyeliminować ich wszystkich ze swojego otoczenia. Wiatru i mrozu również. Czy można wygrać walkę z uciążliwym AZS czy jedynie łagodzić objawy?
Atopowe zapalenie skóry a jelita
Co ciekawe także nasz układ trawienny nie działa bez wpływu na skórę atopową – u osób z AZS bariera jelitowa ulega rozluźnieniu, co może prowadzić do zwiększonej przepuszczalności alergenów i wzmagać objawy, a zatem leczenie powinno polegać nie tylko na stosowaniu preparatów na skórę, ale także do wewnątrz.
Na ogół preparaty do picia dla atopików nie zawierają białka mleka, laktozy ani glutenu.
Atopowe zapalenie skóry – unikaj przesuszeń
Warto zacząć od regularnej dbałości o utrzymanie skóry w dobrej kondycji – zapewnienie jej systematycznego (nawet kilka razy w ciągu dnia) nawilżania lekkimi kremami odżywczymi czy lotionami, utrzymującymi wilgoć w skórze, ze stosowaniem na noc cięższych maści, mających intensywniejsze działanie, za to nie nadających się na ogół do stosowania w ciągu dnia – są zbyt lepkie i brudzące.
Nie wszystkie z nich są dostępne bez recepty.
Skuteczne bywają specjalistyczne apteczne balsamy, odżywki (koncentraty), kremy do powiek, a nawet preparaty w saszetkach, rozpuszczalne w mleku (szczególnie polecane małym dzieciom) czy specjalne olejki do kąpieli (też dla niemowląt), sprawdzające się u wszystkich atopików ze skłonnością do nadmiernego złuszczania naskórka po solarium czy basenie oraz w okresie letnim – po intensywnym opalaniu.