Gwałtowne ataki kichania, wodnisty katar, swędzenie oczu, pokrzywka na skórze to najbardziej popularne objawy alergii na pyłki. Niestety źródłem groźnych alergenów bywają również kwiaty i rośliny które uprawiamy na działce lub te, które rosną w okolicznych ogródkach.
Czego należy obawiać się wiosną?
Do najgroźniejszych roślin pylących w miesiącach wiosennych należą: pokrzywa, babka zwyczajna, mniszek lekarski, brzoza, olcha, topola oraz leszczyna. Alergikom szkodzą zarówno soki, jak i pyłki roślin. Intensywna praca w ogrodzie, szczególnie w takich miesiącach jak kwiecień czy maj jest niewskazana dla alergika w głównej mierze ze względu na zwiększenie stężenia groźnych pyłków oraz intensywnego rozkwitu roślin.
Musimy pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego też każdy alergik może w różny sposób reagować na poszczególne alergeny. Niektóre osoby mogą dobrze reagować na rośliny uznane przez specjalistów za względnie bezpieczne, natomiast w przypadku roślin traktowanych jako niegroźne reagować nagłym atakiem kichania lub zaczerwieniem oczu.
Ogród alergika
Jeśli od lat zmagamy się z alergia musimy sobie uświadomić, że w naszym ogrodzie nie powinny znaleźć się drzewa liściaste. Nie mogą w nim rosnąć brzozy ani wysokie trawy, najbardziej wskazane w przypadku alergików są krzewy i drzewa iglaste. Osoba wrażliwa na pyłki może bez obaw zasadzić w swoim ogrodzie takie rośliny, jak: magnolia, kasztanowiec krwisty, jabłoń, głóg dwuszyjkowy, czereśnia, berberys oraz azalia. Wskazane są również wszelkiego rodzaju drzewa owocowe. Do innych drzew, które nie powinny szkodzić alergikom należą drzewa dwupienne żeńskiego rodzaju, ponieważ nie produkują pyłku. Należą do nich: kasztanowiec czerwony, topola, grusze, cisy, jarząb mączny. Mimo tego że są wiatropylne bezpieczne są również iglaki, gdyż pyłek który wytwarzają nie należy do mocno uczulających.
Osoby zmagające się z alergia powinny zrezygnować z żywopłotów, gdyż to właśnie w nich gromadzą się ogromne ilości zarodków oraz pyłków. Wszelkiego rodzaju działania które będziemy podejmować przy jego pielęgnacji mogą powodować unoszenie się alergenów.
Jeśli zależy nam na sadzeniu barwnych kwiatów to lepiej, jeśli umieścimy je z daleka od okien naszego domu oraz tarasu na którym spędzamy leniwe popołudnia. Dobrym rozwiązaniem może okazać się oddzielenie części kwiatowej naszego ogrodu kratownicą porośniętą pnączami, w ten sposób możemy uchronić nasze zdrowie i zadbać o zdrowe samopoczucie.
Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu ryzyka powinniśmy unikać przesiadywania w ogrodzie w ciągu dnia, bardziej zalecane są ciepłe wieczory oraz okres czasu po deszczu. Alergikom znacznie bardziej sprzyjają dni bezwietrzne oraz wilgotne, wtedy właśnie mogą z większą swobodą przyjemnie spędzać czas w swoim ogrodzie.