Jak urządzić mieszkanie dla alergika?

Pranie zasłon

Zasłony mają ogromny wpływ na charakter wnętrza. Jasne, półprzeźroczyste sprawiają, że pomieszczenie wygląda przytulnie. Niestety, tego typu elementy zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej. Roztocza świetnie namnażają się na zasłonach, firankach itp. Jeśli bez tych elementów czujemy się niekomfortowo, warto przyjrzeć się roletom. Spuszczając je, ograniczamy ilość światła, która wpada do pomieszczenia i chronimy naszą prywatność przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Jeśli roleta z jakichś w powodów nam nie odpowiada, możemy korzystać z tradycyjnych zasłon pod warunkiem, że będziemy je regularnie prać w wysokiej temperaturze. Roztocza giną przy 60 stopniach Celsjusza.

Pościel hipoalergiczna

W przypadku alergików wybór pościeli odgrywa niezwykle istotną rolę. Z przeprowadzonych badań wynika, iż najlepiej sprawdzają się kołdry wypełnione włóknami poliestrowymi oraz poliestrowo-silikonowym granulatem. Wspomniane tworzywa sprawiają, że pościel jest lekka, przewiewna i puszysta. Na korzyść pościeli z włóknami poliestrowymi przemawia fakt, iż można ją wielokrotnie prać w 60 stopniach Celsjusza. Kołdra i poduszki nie tracą przy tym odporności na przenikanie roztoczy.

Na rynku można spotkać kolorowe poszewki na pościel. Wiele z nich wygląda atrakcyjnie. Niestety, za walory wizualne większości z nich odpowiadają sztuczne barwniki. Syntetyczne pigmenty często wywołują niepożądane reakcje takie jak zaczerwienie skóry czy wyprysk kontaktowy. Alergicy nie muszą rezygnować z kolorów. Niektóre firmy oferują poszewki barwione substancjami pochodzenia naturalnego. Niestety, ich cena jest stosunkowo wysoka.