alergia u dzieci i dorosłych

Alergia zaliczana jest do grupy chorób autoimmunologicznych i stanowi wynik nadwrażliwości tkanek i nadmiernej odpowiedzi obronnej organizmu na stosowne substancje, które u reszty pacjentów są neutralne dla zdrowia. W zależności od rodzaju alergii, objawy mogą występować na różnych partiach ciała, a ich zasięg – być miejscowy albo układowy. Zmiany mogą mieć różny stopień nasilenia – od łagodnego, aż po ciężkie, zagrażające życiu. Jakie preparaty stosuje się w leczeniu alergii?

Rodzaje leków wykorzystywanych w leczeniu alergii

Preparaty przeciwhistaminowe – działają antagonistycznie na receptory histaminowe H1, przez współzawodnictwo z histaminą o wiązanie z miejscem aktywnym receptora histaminowego H1. Wskutek tej konkurencji, łączą się one w sposób odwracalny z receptorem H1, hamują działanie histaminy oraz znoszą wywoływane przez nią objawy reakcji alergicznych umiejscowionych. Doskonale sprawdzają się one również w leczeniu atopowych chorób skóry, a to ze względu na fakt, że skutecznie osłabiają obrzęk, świąd, pokrzywkę oraz hamują rozwój stanu zapalnego. Stosuje się je także w leczeniu ostrych albo przewlekłych stanów zapalnych spojówek o podłożu alergicznym.

Leki przeciwhistaminowe I generacji – nie są preparatami o działaniu selektywnym, a to ze względu na fakt, iż oddziałują zarówno na obwodowe, jak i na środkowe receptory histaminowe H1. Są również w stanie blokować receptory dopaminergiczne, cholinergiczne, serotoninergiczne i adrenergiczne. Leki I generacji są skuteczniejsze od preparatów II generacji w chorobach alergicznych wywołanych stresem. Szybko i skutecznie wchłaniają się po aplikacji do ustnej, lecz bez przeszkód stosować można je także domięśniowo, dożylnie oraz miejscowo. Ze względu na szereg działań niepożądanych, w większości przypadków są to leki wydawane na receptę. Podczas ich stosowania nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i spożywać alkoholu.

Leki przeciwhistaminowe II generacji – działają niemalże jedynie na obwodowe receptory histaminowe H1, w związku z czym są pozbawione wielu działań niepożądanych, z którymi możemy mieć do czynienia w przypadku preparatów I generacji. Jako że cechują się podobną skutecznością działania, efekty mogą się tutaj zmieniać w zależności od właściwości każdego alergika. Wchłaniają się one dobrze z przewodu pokarmowego, lecz efekty ich działania pojawiają się później niż ma to miejsce w przypadku leków I generacji. Ich dużą zaletą jest fakt, że na długo hamują odczyny skórne. Skuteczniejsze działanie wykazują wówczas, gdy stosuje się je systematycznie. Do tego typu leków zalicza się między innymi loratadynę, którą znajdziemy w składzie syropu Claritine. Preparat ten nie powoduje senności, nie zawiera alkoholu, barwników oraz glutenu i przez całą dobę skutecznie łagodzi objawy takie, jak łzawienie oczu, kichanie czy cieknący i swędzący nos. Więcej informacji na jego temat znaleźć można na stronie: https://www.claritine.pl/pl/produkty/claritine-allergy-syrop/.

Glikokortykosteroidy – mają działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i immunosupresyjne. Dobrze sprawdzają się w leczeniu umiarkowanych dolegliwości powiązanych z sezonowym, alergicznym nieżytem nosa, alergicznego zapalenia spojówek oraz w stanach przewlekłych. Glikokortykosteroidy należą do leków najczęściej stosowanych w reakcjach uczuleniowych po ukąszeniach owadów, chorobach świerzbiączkowych oraz atopowym zapaleniu skóry.

Leczenie poszczególnych rodzajów alergii

Alergiczny nieżyt nosa (katar alergiczny) – leczy się go doraźnie, przeważnie z zastosowaniem preparatów antyhistaminowych. Większość pacjentów sięga wówczas po tabletki OTC, które w swoim składzie zawierają między innymi cetyryzynę, loratadynę i deloratadynę i donosowe aerozole z glikokortykosteroidami. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku dbanie o stosowną higienę jamy ustnej, na przykład z wykorzystaniem roztworów soli fizjologicznej, które skutecznie oczyszczają i nawilżają śluzówkę.

Astma alergiczna – leczy się ją zarówno przyczynowo, jak i objawowe. Wykorzystuje się tutaj środki zapobiegające reakcji alergicznej i redukujące zapalenie alergiczne, czyli leki przeciwleukotrienowe, a także preparaty hamujące uwalnianie mediatorów. Największą skuteczność wykazują w tym przypadku glikokortykosteroidy podawane w formie inhalacji.

Alergiczne zapalenie spojówek – najlepiej sprawdzą się tutaj krople do oczu ze składnikami o właściwościach przeciwalergicznych oraz tabletki z cetyryzyną i loratadyną. Warto posiłkować się również preparatami łagodzącymi podrażnienia oczu na bazie soli fizjologicznej, które skutecznie wypłukują alergeny i nawilżają śluzówkę, a także okłady z ziela świetlika łąkowego, które wykazują właściwości przeciwalergiczne.

Alergie skórne – w leczeniu ogólnym stosuje się przeważnie leki antyhistaminowe w postaci tabletek i kapsułek oraz preparaty kortykosteroidowe w formie maści, żelów, kremów i emulsji. W ciężkich przypadkach, steroidy podaje się drogą pozajelitową.

Wstrząs anafilaktyczny – obserwuje się go w szczególności po ukąszeniach owadów u alergików uczulonych na ich jad, a także u pacjentów, którzy borykają się z alergiami pokarmowymi i polekowymi. Doraźnie stosuje się tu także specjalny zestaw preparatów przeciwwstrząsowych zawierających głównie adrenalinę podawaną w domięśniowych wstrzyknięciach. Skuteczne okazać mogą się także leki przeciwhistaminowe podawane pozajelitowo.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • http://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/alergia/news-uwaga-alergicy-zaczyna-sie-sezon-pylenia,nId,2554221
  • https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-alergi
  • https://www.claritine.pl/pl/produkty/claritine-allergy-syrop/

Tekst partnera