Alergie na pokarmy są częstym zjawiskiem, obecnym zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Ich objawy są bardzo nieprzyjemne, a niekiedy też stanowią zagrożenie zdrowia lub życia. Jednym z najczęstszych alergenów są jajka. Zobacz, jak rozpoznać uczulenie na nie.
Dlaczego jajko powoduje uczulenie?
Alergenami są substancje obecne w białku jajka. Część z nich znajduje się także w żółtku, jednak wykazują się one słabszym działaniem. Za reakcje alergiczne u dzieci i dorosłych odpowiadają następujące albuminy:
- konalbumina,
- owoalbumina,
- owomukoid,
- owotransferyna,
- lizozym.
Część z nich jest odporna na wysokie temperatury. Dlatego jajko może uczulać także po poddaniu go obróbce termicznej. Warto dodać, że niektóre z wymienionych wyżej substancji są obecne w innych produktach spożywczych. Po ich spożyciu również pojawiają się objawy uczulenia.
Uczulenie na jajka dotyczy osób w każdym wieku. Szczególnie częste jest u dzieci. Zaobserwowano także, że alergia ustępuje z wiekiem. Rozpoznaje się ją dosyć szybko, zwykle na etapie rozszerzania diety niemowlęcia.
Jak objawia się alergia na jajka?
Objawy alergii na jajka pojawiają się po ich spożyciu, czyli w momencie, w którym organizm ma styczność z alergenami. Dolegliwości mogą dotyczyć skóry, układu pokarmowego lub układu oddechowego. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań i wrażliwości.
Objawy skórne uczulenia na jajka obejmują pojawienie się zaczerwienienia, świądu, a często także wysypki. Dochodzi do pogorszenia się kondycji skóry. Staje się ona sucha i szorstka. Ze strony układu pokarmowego pojawiają się: biegunka, ból brzucha, kolka i wymioty. Alergia może być też przyczyną kaszlu, zapalenia spojówek i kataru.
U bardzo wrażliwych osób może rozwinąć się wstrząs anafilaktyczny. Jest to stan zagrożenia życia, który wymaga interwencji lekarskiej. Rozpoznać można go po gwałtownym rozwinięciu się następujących objawów: pogorszenie samopoczucia, problemy z oddychaniem, zawroty głowy, spadek ciśnienia, wzrost tętna, utrata przytomności.
Diagnostyka alergii na jajka
Uczulenie na jajka można podejrzewać, gdy po ich spożyciu pojawiają się różnego rodzaju objawy. Dlatego ważna jest obserwacja dziecka podczas rozszerzania diety i wprowadzanie nowych pokarmów stopniowo. Aby potwierdzić przypuszczenia, konieczna jest wizyta u alergologa i wykonanie badań. W diagnostyce wykorzystuje się testy laboratoryjne krwi (wykrywają one swoiste przeciwciała) lub testy skórne.
Jak wygląda leczenie uczulenia?
Leczenie uczulenia na jajka wymaga ich całkowitego wyeliminowania z diety. Usunąć trzeba też wszystkie inne produkty, które mogą zawierać takie same białka. Nie można zapomnieć również o przetworzonych produktach, do których produkcji są używane jaja (np. majonez, makaron, wypieki).
Gdy pojawiają się objawy alergii na jajka, można zastosować leki przeciwhistaminowe. Warto jednak pamiętać, że skutecznie łagodzą one dolegliwości, ale nie leczą uczulenia. Dlatego nadal konieczne jest wyeliminowanie jaj z diety.