Wakacyjny czas to także okres, kiedy wokół nas pojawiają się owady. Niektóre, tak jak szerszeń wzbudzają strach. Choć gatunek ten występuje na terenie całego kraju, wciąż mamy problem, by odróżnić go od pszczoły czy osy. Jak rozpoznać szerszenia?
W świecie owadów
Najbardziej obawiamy się użądlenia przez takie owady jak pszczoła, osa czy szerszeń. Wiemy, że pszczoły odgrywają ważny element w ekosystemie i jest ich w przyrodzie coraz mniej. Osy potrafią się nieźle wkurzyć, jeśli mają ku temu powód, ale najmniej wiemy na temat szerszeni, chyba że jesteśmy specami od owadów. Owady są w końcu częścią naszego świata, a my musimy się z tym pogodzić. Mimo, że jesteśmy od nich więksi, potrafią wzbudzić strach. Posiadają żądła i uporczywie bzyczą nad uchami. Nie robią tego specjalnie, przynajmniej tak myślimy. Użądlenie bywa bolesne, a w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiertelnie. Zanim jednak całkowicie pochłonie nas strach i wpadniemy na pomysł pozbycia się nieprzyjaciół, poznajmy ich trochę lepiej.
Szerszeń europejski – Vespa crabro
Szerszeń europejski, zwany także groźnym to bardzo znany gatunek z rodziny osowatych. Występuje głównie na terenie Europy Środkowej, w tym w Polsce. Szerszeń różni się od swoich sióstr. Tym co w szczególności jest dla niego charakterystyczne jest wielkość. Szerszenie są większe od os czy pszczół, być może dlatego wzbudzają taki strach. Owady tego typu zwykle zamieszkują tereny w pobliżu ludzi. Ich gniazda możemy znaleźć przy dachach czy na drzewach, szczególnie owocowych, których sokami się żywią. Szerszeń obecny w Polsce ma rudy tułów w czarne pasy i odwłok w czarno-żółte pasy. Jego głowa zaopatrzona jest w żółte żuwaczki. To samice posiadają żądła, więc one mogą nas zaatakować, czego nie robią często. Robią to w momencie zagrożenia. Gdy poczują, że ich gniazdo jest w niebezpieczeństwie, przystąpią do ataku. Nie ma więc powodów do paniki, jeśli na swojej drodze spotkamy szerszenia.
Użądlenie szerszenia
Boimy się użądlenia szerszenia, które może okazać się groźne dla zdrowia. Najbardziej narażone są osoby uczulone na jad owadów. Szerszeń nie zostawia w skórze żądła, czyni to tylko pszczoła. Możemy więc odróżnić ukąszenie. Szerszenie są aktywne wyłączenie przez okres letni i jesienny. W miejscu ukąszenia zwykle pojawia się rumień i widoczny obrzęk. Skóra może swędzieć, pojawia się miejscowy ból. Takie objawy widoczne są przez kilka godzin lub dni. Obrzęk powyżej 10 cm średnicy, który będzie utrzymywał się od doby, powinien wzbudzić nasz niepokój. Wówczas dochodzi do podwyższenia temperatury ciała, odczuwalne są dreszcze i bóle głowy. U alergików zagrożeniem jest wstrząs anafilaktyczny, w wyniku którego może dojść do zatrzymania krążenia i śmierci pacjenta. Uczulonemu należy szybko podać domięśniowo adrenalinę oraz wezwać pogotowie ratunkowe. Jad szerszenia zawiera najwięcej toksyn z owadów tego typu, występujących w Polsce. Stąd boleśniej odczuwalne użądlenia. Nie ma obaw, że nawet kilka użądleń szerszenia może zabić osobę dorosłą. Taka ewentualność wystąpić może jedynie przy reakcji alergicznej na jad.
Katarzyna Antos