Tym bardziej warto poznać jej charakterystykę, by łatwo uniknąć nieprzyjemnych wyprysków skórnych, a także wiedzieć kiedy zastanowić się nad wizytą u alergologa.
Statystycznie wśród pokrzywek fizykalnych najczęściej występuje ta, którą wywołuje ochłodzenie ciała.
Nie tylko zimą
Jak łatwo się domyślić to zimą daje ona o sobie szczególnie znać, ale również wiosną i na jesień może pojawić się na skórze, a wyjątkowo rzadko – jednak najbardziej dotkliwie – latem. Problemem w tym schorzeniu jest duża różnorodność warunków jakie muszą zaistnieć, by wystąpiły objawy, ponieważ u niektórych wystarczy obniżenie temperatury skóry o kilka stopni, a u innych musi to być jeszcze większa amplituda.
Różnicę stanowi też procent powierzchnia ciała, który musi być wystawiony na działania niższej temperatury. Waha się on od kilku do kilkunastu punktów, dlatego najprostszy przeprowadzany test, czyli przyłożenie na kilkanaście minut do skóry kostki lodu, nie zawsze przynosi rezultat w postaci bąbli, nawet jeśli ktoś rzeczywiście jest uczulony na zimno.
Od napojów po pływalnię czyli jak rozpoznać alergię na zimno
Na tę przypadłość cierpią głównie młode osoby, jednak przytrafia się ona też przed 10. rokiem życia i rzadziej u osób starszych. Niezwykle rzadko zdarza się, aby przenoszona była ona droga dziedziczną, jednak w takim wypadku może pojawić się niedługo po urodzeniu i utrzymać przez większą część życia, a dodatkowymi niedogodnościami są bóle brzucha i głowy.
Zwłaszcza u dzieci spotyka się też spadki ciśnienia krwi, zaburzenia oddychania, bóle głowy, utraty przytomności, osłabienia i skurcz oskrzeli.