Home office zapewnia nam nowe wyzwania i generuje trudności. W rezultacie nie wszyscy odnajdujemy się w nowej sytuacji. Oczywiście, istnieją osoby, dla których praca zdalna okazała się wybawieniem. W naszym artykule podpowiadamy, jak radzić sobie z home office.
Spis treści:
- Przyzwyczajenia kontra zmiany
- Jak pogodzić się z niepewnością?
- Skąd bierze się huśtawka emocjonalna?
- Jak nieprzewidywalność wpływa na nasze życie?
- Problemy związane z home office
- Syndrom ocalałego
- Jak radzić sobie z home office?
- Praca zdalna a złe przygotowanie miejsca pracy
- Niedostateczna ilość bodźców a kiepskie samopoczucie
Przyzwyczajenia kontra zmiany
Niektóre osoby przez lata dojeżdżały do pracy. Miały przy tym własne rytuały. Rano przygotowywały śniadanie i drugie śniadanie. W drodze do biura wstępowały po świeże bułeczki. Wracając z niego, umawiały się z przyjaciółką na obiad. Rytuały są w nas mocno zakorzenione, dlatego źle nosimy niespodziewane zmiany, które wprowadzają do naszego życia chaos.
Jak pogodzić się z niepewnością?
Zmiana i niepewność są wpisane w los człowieka. Trzeba się z tym pogodzić, choć nie jest to łatwe. Chcielibyśmy bowiem być paniami i panami swojego życia. Mieć wpływ na jego przebieg. Niestety, czasem pojawiają się nieoczekiwane wydarzenia, które zmuszają nas do wprowadzenia mniejszych lub większych korekt. Trzeba potraktować to jako naturalną kolej rzeczy.
Skąd bierze się huśtawka emocjonalna?
Najgorsza jest huśtawka emocjonalna, a tej ostatnio często doświadczaliśmy. Jednego dnia ogłasza się pokonanie pandemii i powrót do normalności. Za miesiąc zamyka się wszystko, łącznie z galeriami handlowymi i usługami fryzjerskimi. Wszystko to rodzi niepewność i zaburza poczucie bezpieczeństwa. Nie ma nic gorszego od dawania nadziei i jej odbierania. Dużo łatwiej nam przyzwyczaić się do sytuacji, gdy decydenci na razie wykazują się daleko posuniętą ostrożnością. Dzięki temu nie nastawiamy się na to, iż problem został zażegnany raz na zawsze. Jednocześnie doceniamy normalność, która została nam dana.
Jak nieprzewidywalność wpływa na nasze życie?
Zanim przejdziemy do bezpośrednich wskazówek, jak radzić sobie z home office, chcielibyśmy pokazać, jak nieprzewidywalne okazało się ostatnio nasze życie. Dawniej mogliśmy wszystko normalnie planować – zakupy w galerii handlowej, spotkanie z przyjaciółmi, wyjazd za granicę czy huczne obchody swoich okrągłych urodzin. Obecnie jest to dość ryzykowne. Może się bowiem okazać, że za granicą z dnia na dzień zostaną wprowadzone obostrzenia i musimy zrezygnować z wczasów. Natomiast przyjaciółka, z którą miałyśmy się dziś widzieć, wylądowała wczoraj na kwarantannie.
Problemy związane z home office
Home office także jest nieprzewidywalne. Jednego dnia wracamy do biura i starego porządku. Jednak za chwilę z powodu dużej liczby zakażeń praca zdalna staje się naszą codziennością. Wpływa to destrukcyjnie na nasze życie i samopoczucie. Poza tym praca zdalna bywa trudna, zwłaszcza dla ekstrawertyków oraz tych, którzy muszą dzielić niewielką przestrzeń z partnerem oraz dziećmi. Jeśli jesteśmy sami w mieszkaniu, to dużo łatwiej nam się skupić na wykonywanych zadaniach. Wzrasta też nasza kreatywność.
Syndrom ocalałego
Obecna sytuacja spowodowała lęk o stabilność zatrudnienia. Boimy się redukcji etatów i tego, że nasza firma sobie nie poradzi. Jeśli nawet zwolnienia nie obejmują naszego stanowiska, to pojawia się syndrom ocalałego. Wykazano, iż samopoczucie osób, które straciły pracę, nierzadko wypada korzystniej niż tych, którzy pozostali w firmie. Ci ostatni żyją w nieustannym lęku, że niebawem podzielą los swoich kolegów.
Jak radzić sobie z home office?
Jak radzić sobie z home office? Najlepiej wypracować nowe rytuały. Te wbrew pozorom są nam potrzebne po to, abyśmy nauczyli oddzielać życie prywatne od zawodowego. Praca zdalna może rozpoczynać się od założenia koszuli, co podkreśli służbowy charakter poranku oraz wczesnego popołudnia. Po jej zakończeniu warto wyjść do ludzi, np. umówić się z przyjaciółką na spacer, wyskoczyć na jogging czy na zakupy do galerii handlowej. Wszystko to pozwala bowiem uzyskać w życiu zdrowy balans.
Praca zdalna a złe przygotowanie miejsca pracy
Praca zdalna często powoduje dyskomfort z dość prozaicznych powodów, o których nie myślimy. Tymczasem niewygodne krzesło, kiepskie oświetlenie, zbyt niskie lub za wysokie biurko, może powodować dolegliwości fizyczne. Gdy boli nas kręgosłup czy głowa, zaczynamy pałać niechęcią do home office. Tymczasem można pozbyć się dyskomfortu, przygotowując odpowiednio stanowisko pracy.
Niedostateczna ilość bodźców a kiepskie samopoczucie
W przypadku pracy zdalnej duży problem stanowi niedobodźcowanie. Nadmiar bodźców generuje trudności z koncentracją. Natomiast ich brak może wywoływać stany depresyjne. Warto zadbać o to, aby na home office nie kończyło się nasze życie. Po zakończeniu pracy wyjdźmy na zakupy, spacer z przyjaciółką, realizujmy swoje hobby. Nie czujmy się winne, że nie poświęciłyśmy swoim obowiązkom więcej czasu. Gdybyśmy chodziły do biura, kończyłybyśmy pracę o ściśle określonej porze.