Okres pyleń bywa prawdziwą zmora dla alergików. Unoszące się w powietrzu pyłki roślin potrafią zepsuć każdy, piękny dzień. A przyroda, która budzi się do życia nie jest łaskawa dla wszystkich.
Okres pyleń – trudny czas dla alergika
Nawet zimą mogą uczulać nas drzewa takie jak olcha, leszczyna czy cis. Wiosna zaś to pora roku, gdzie wszystko rozkwita. W ten piękny okres alergicy zmagają się z wieloma uciążliwymi objawami uczuleń. Także latem i jesienią dokuczliwe pyłki traw i zbóż mogą bardzo przeszkadzać. Katar, duszności czy wysypki skórne to tylko niektóre z częstych objawów alergii. Aby ograniczyć skutki uczuleń najlepiej unikać kontaktu z alergenami. W powietrzu unosi się w tym okresie wiele pyłków różnych roślin, drzew i traw.
Sposoby walki z alergenami
Aby ograniczyć wdychanie pyłków należy unikać przebywania na świeżym powietrzu w okresach największego ich stężenia. Największe stężenie występuje we wczesnych godzinach porannych oraz popołudniowych. Nie oznacza to jednak konieczności zamykania się w domu. Spacerować można w trakcie opadów deszczu lub zaraz po nich. Wtedy stężenie pyłków jest znacznie mniejsze.
Gęste firanki nie pozwolą na przedostanie się wszystkich pyłków do naszego domu. Nie można zapomnieć również o wietrzeniu pomieszczeń. W przypadku alergików najlepiej robić to w nocy. Wyjazdów do lasu czy na łąkę też lepiej unikać, ponieważ w tym miejscach nasilenie pyłków jest największe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wypad w góry czy nad morze.
Alergicy powinni dokładnie myć twarz i ręce po każdej wizycie na dworze. Ubrania najlepiej prać i suszyć w domu.
Środki przeciwalergiczne pomogą w walce z uciążliwymi objawami. Dostępne bez recepty specyfiki przyniosą szybką ulgę przy uporczywym katarze i kaszlu. Przy długo utrzymujących się i silnych objawach pomóc może odczulanie.
Stosowanie powyższych rad pozwoli na przetrwanie najgorszych okresów pylenia roślin. Ułatwiając tym samym życie i pozwalając na swobodniejsze korzystanie z uroków natury.