Fotografia dostarczona przez partnera

Dziąsła to fundament dla zdrowych i mocnych zębów. Jeśli niewystarczająco dokładnie dbamy o higienę jamy ustnej, to nie tylko zwiększamy ryzyko rozwoju próchnicy, ale również ryzyko chorób przyzębia. Zapalenie dziąseł to pierwszy niepokojący objaw. Dlaczego dbanie o dziąsła jest tak ważne? Nieleczone problemy z dziąsłami mogą sprzyjać powstawaniu innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, schorzenia układu krążenia czy choroby neurodegeneracyjne. Jak zatem skutecznie dbać o higienę jamy ustnej, aby zmniejszyć ryzyko powstawania chorób przyzębia? Podpowiadamy!

Co powoduje problemy z dziąsłami?

Choroby dziąseł, tak samo jak próchnica, wywołane są przez bakterie. Jeśli nie dbamy o higienę jamy ustnej wystarczająco, to znaczy myjemy zęby niedokładnie, w pośpiechu i często też za krótko, wówczas tzw. bakterie przyzębia, które w normalnych warunkach nie są dla nas groźne, intensywnie zaczynają się namnażać, wytwarzając jednocześnie szkodliwe substancje. Taka sytuacja wywołuje reakcję zapalną, która objawia się krwawieniem, bólem dziąseł oraz obrzękiem. Kolejna rzecz, która jest groźna dla zdrowia dziąseł to kamień nazębny. Powstaje on z niedokładnie usuniętej płytki nazębnej. Mechanicznie podrażnia dziąsła, w wyniku czego dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych i powstawania kieszonek dziąsłowych.

Jak objawia się zapalenie dziąseł?

Aby rozpoznać zapalenie dziąseł, warto wiedzieć jak się objawia. Poniżej najczęściej występujące symptomy świadczące o problemach z dziąsłami.

  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł (zdrowe dziąsła mają jasnoróżowy kolor),
  • bolesność uciskowa, która najczęściej jest odczuwalna podczas mycia zębów,
  • cofające się dziąsła, czyli tzw. odsłonięte szyjki zębowe,
  • w zaawansowanym procesie zapalnym w obrębie zęba tworzą się kieszonki dziąsłowe,
  • nieprzyjemny zapach z ust lub nieprzyjemny posmak w ustach.

Jakiej szczoteczki do zębów używać by lepiej dbać o dziąsła? Czy szczoteczka soniczna to dobry wybór?

Aby dokładnie umyć zęby wcale nie musimy stosować twardych szczoteczek. Lepiej sprawdzą się szczoteczki miękkie lub średnie. Dlaczego? Tego rodzaju szczoteczki posiadają gęste włókna, dzięki czemu dokładniej czyszczą zęby, zapewniając jednocześnie stymulujący masaż dziąseł, który korzystnie wpływa na ich kondycję i ukrwienie. Twarde szczoteczki mogą za to podrażnić tkankę przyzębia, czego efektem jest najczęściej stan zapalny dziąseł.

Czy szczoteczka soniczna to dobry wybór, aby lepiej zadbać o zdrowie dziąseł? Zdecydowanie tak. Szczoteczki soniczne dzięki szybkim ruchom włókien doskonale radzą sobie z usuwaniem codziennych zanieczyszczeń z powierzchni zębów oraz z trudniej dostępnych miejsc wzdłuż linii dziąseł czy w obszarach między zębami. Nie tylko bardzo dokładnie i precyzyjnie wymiatają osad nazębny, ale również delikatnie masują dziąsła. Szczoteczka soniczna będzie doskonałym wyborem dla każdego. Jej zalety docenią zwłaszcza osoby, które do tej pory nie były zadowolone z efektów używania szczoteczki manualnej. To dobra propozycja również dla osób, które mają trudności z opanowaniem prawidłowej techniki mycia zębów szczoteczką manualną, szczotkują zęby za krótko i często w pośpiechu, pomijając niektóre obszary w jamie ustnej. Ponadto szczoteczki soniczne świetnie sprawdzą się u osób ze skłonnością do powstawania ubytków próchniczych, częstych stanów zapalnych lub u tych osób, które mają kłopot z szybko odkładającym się kamieniem nazębnym.

Zalety używania szczoteczki sonicznej – podsumowanie najważniejszych cech

  • Szczoteczka soniczna w ciągu minuty wykonuje aż kilkadziesiąt tysięcy ruchów wymiatających, dzięki temu bardzo dokładnie i precyzyjnie usuwa bakterie i płytkę nazębną. Ogranicza jej ponowne powstawanie, a co za tym idzie spowalnia proces powstawania kamienia nazębnego. W efekcie zęby są skuteczniej chronione przed próchnicą a dziąsła przed stanami zapalnymi.
  • Ruchy wymiatające, jakie wykonuje szczoteczka soniczna są bezpiecznie dla dziąseł i szkliwa. Dodatkowo zapewniają one delikatny i stymulujący masaż dziąseł. Szczoteczka soniczna doskonale sprawdzi się u osób, które mają wrażliwą jamę ustną.
  • Wbudowany w szczoteczkę timer kontroluje za nas czas mycia zębów, dzięki temu nie musimy się martwić o to czy odpowiednio długo szczotkujemy zęby.
  • Szybkie ruchy włókien szczoteczki sonicznej wspomagają usuwanie przebarwień z zębów, które tworzą się najczęściej od picia kawy, herbaty i palenia papierosów. Już w krótkim czasie zęby stają się wyraźnie gładsze i jaśniejsze.
  • Szczoteczki soniczne są proste w użyciu i wyjątkowo wygodne w stosowaniu. Aby dokładnie wyszczotkować wszystkie części uzębienia, nie musimy mieć opanowanej idealnej techniki mycia zębów. Całą pracę szczoteczka soniczna wykonuje za nas.

Irygator dentystyczny – niezastąpione wsparcie przy problemach z dziąsłami

Jeśli zmagasz się na co dzień z częstymi stanami zapalnymi dziąseł, zastanów się nad zakupem irygatora do zębów. To urządzenie, które za pomocą wąskiego strumienia wody pod ciśnieniem pomaga oczyścić wąskie i trudno dostępne miejsce w jamie ustnej. Irygator dokładnie wypłukuje bakterie i resztki jedzenia spomiędzy zębów, a także z obszarów poniżej linii dziąseł. Warto wspomnieć, że regularne używanie irygatora skutecznie zapobiega zapaleniu dziąseł, ogranicza tworzenie się płytki nazębnej, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Co więcej, irygator wspomaga leczenie chorób przyzębia, zmniejsza objawy stanu zapalnego oraz liczbę patogennych baterii, odpowiedzialnych za rozwój stanów zapalnych. Irygatory dentystyczne wyposażone są w regulację ciśnienia wody, dzięki czemu łatwo można dopasować ich moc działania do stanu zdrowia i wrażliwości jamy ustnej. Producenci oferują bardzo duży wybór irygatorów. Wśród nich są irygatory stacjonarne, ale też urządzenia bezprzewodowe, które łatwo zabrać ze sobą w podróż lub do pracy. Jeśli szukasz irygatora dopasowanego do Twoich potrzeb, sprawdź ranking irygatorów do zębów, w którym znajdziesz polecane urządzenia w różnych przedziałach cenowych.