Faza kontaktu z antygenem
W pierwszym etapie dochodzi do kontaktu z alergenem. W związku z tym, iż organizm traktuje substancję jako szkodliwą, uruchamia mechanizmy, które mają na celu unicestwić wroga. Powstają specyficzne przeciwciała, które przyłączają się do antygenu.
Ponowne narażenie na antygen
W drugiej fazie mamy do czynienia z ponowną ekspozycją na alergen. W związku z tym, iż nastąpiło uczulenie, w ciągu 24-48 h pojawiają się zmiany wypryskowe.
Faza ustępowania
Z niektórymi alergenami spotykamy się sporadycznie. Na co dzień nie używamy brokatu, płynu do prania dywanów itp. Jeśli substancja, która wywołała uczulenie, znika z naszego otoczenia, organizm uruchamia procesy regulacyjne. Po kilku dniach wyprysk ustępuje.
Ograniczenie kontaktu z antygenem
W przypadku opisanego schorzenia niezwykle istotną rolę odgrywają wykonywana prace, codzienne zwyczaje i hobby. Do wystąpienia wyprysku alergicznego często przyczyniają się substancje, z którymi mamy do czynienia w pracy. Niektóre z nich można łatwo wyeliminować. Panie, które zajmują się sprzątaniem, mogą sięgnąć po rękawiczki bezlateksowe, jeśli są uczulone na surowiec uzyskany z kauczuku naturalnego. Osoby zatrudnione w laboratorium znajdują się w gorszym położeniu. W związku z tym, iż nie mogą ograniczyć kontaktu z odczynnikami, powinny zastanowić się na poszerzeniem swoich kwalifikacji.
Wyprysk kontaktowy wciąż pozostaje tajemniczym schorzeniem. Wprawdzie dysponujemy ogromną wiedzą na jego temat, ale wiele kwestii wymaga wyjaśnienia. W przypadku nawracających zmian skórnych, warto spisywać przedmioty i substancje, z którymi mieliśmy kontakt. Nasze notatki mogą okazać się pomocne przy ustaleniu przyczyny wyprysku alergicznego.