Każdy z nas reprezentuje jeden z trzech typów bliskości. Choć może ci się wydawać, że nie ma nic piękniejszego niż miłość i nie ma czego tu się bać, trzeba o nią zawalczyć, to nie każdy myśli tak jak ty. Jak postępować z osobami o lękowym typie bliskości?
Jak wyżej wspominaliśmy, istnieją trzy typy bliskości. Bezpieczny, który nie boi się zaangażowania ani otwartej komunikacji w związku, relacja z kimś takim jest dużo prostsza niż z pozostałymi typami bliskości. Osoby o uciekającym stylu przywiązania, boją się zaangażowania, gardzą osobami, które są zależne od swoich partnerów i na czułość, reagują dystansem, obrażaniem drugiej osoby. Z kimś takim nie da się stworzyć związku. Natomiast osoby o lękowym typie bliskości są gotowe zaangażować się w związek, potrzebują bliskości, ale nie czują się dostatecznie dobre. Relacja z nimi jest jak najbardziej możliwa, trzeba tylko ją odpowiednio poprowadzić.
Osoby o lękowym typie bliskości potrzebują dużo czułości
One po prostu bardziej niż inne osoby potrzebują przytulenia, pocałunku, trzymania za rękę. Tylko wtedy czują się bezpieczne w związku, gdy ich potrzeba czułości zostanie zaspokojona. Gdy rzadziej przytulasz partnera, on uważa, że chcesz go zostawić, bo jest niedostatecznie dobry. Dlatego może wówczas zastosować działanie protestacyjne. Robi to po to, abyś zwróciła na niego swoją uwagę. W tym celu może się do ciebie nie odzywać, nabierać dystansu etc.
Nie prowokuj zazdrości
Osoby o lękowym typie bliskości mają bardzo niską samoocenę. Boją się, że nie są dostatecznie dobrymi partnerami, kochankami etc. Dlatego też nie należy w nich wzbudzać zazdrości. Nie pisz z kolegą, którego nie zna twój partner. Zaproś go na wspólną kolację, niech przekona się, że nie stanowi dla niego zagrożenia, bo łączy was tylko przyjaźń.
Okazuj swoje zainteresowanie
Osoby o lękowym typie bliskości boją się odrzucenia, dlatego też nie artykułują wprost swoich potrzeb. Nie oznacza to, że ich nie mają i nie czekają, aż się domyślisz, o co im chodzi. Musisz takiej osobie okazywać swoje zainteresowanie. One dostrzegają każdy spadek uwagi. Nie są zadowolone, gdy do nich nie piszesz przez kilka dni, bo jesteś zajęta gaszeniem pożaru w pracy. Zawsze znajdź chwilę na kontakt z osobą o lękowym typie bliskości.
Mów komplementy
Osoby o lękowym typie bliskości często mają skrajnie niską samoocenę. Brakuje im wiary w siebie, dlatego warto im regularnie mówić komplementy, aby wiedziały, że jesteśmy z nich zadowoleni w roli partnerów.
Otwarta komunikacja kluczem do sukcesu
Zamiast rzucać aluzje i liczyć na to, że druga osoba zrozumie, o co ci chodzi, lepiej wyjaśniać wszystko wprost. Osoby o lękowym typie bliskości często zadają dużo pytań z kategorii: dlaczego i po co. To może momentami wydawać się irytujące, ale spróbuj spokojnie na nie odpowiadać. Taka osoba chce się upewnić, że nic nie zagraża waszej relacji.
Wyjaśniaj pewne kwestie, zanim dojdzie do nieporozumienia
Jeśli masz kiepski nastrój, nie masz ochoty na seks, to wyjaśnij to swojemu partnerowi, zanim ten twoją odmowę weźmie do siebie. Wystarczy powiedzieć wprost, mam ochotę na seks z tobą, zawsze jest mi z tobą dobrze, ale dziś nic z tego, bo dostałam okresu i nie czułabym się komfortowo.