Nastolatki często do końca nie wiedzą, co tak naprawdę czują, kim są i z kim stworzą szczęśliwy związek. Wiek licealny to czas intensywnych poszukiwań odpowiedzi na szereg pytań. Rodzice powinni wspierać swoje pociechy w poznawaniu własnej tożsamości seksualnej. Nie jest to zadanie łatwe. Jak pomóc dziecku w poszukiwaniu tożsamości seksualnej?
Incydent homoseksualny nie świadczy o orientacji
Pamiętaj, że okres dojrzewania to czas poszukiwań własnej tożsamości. Odbywają się one metodą prób i błędów. To, że dziecko całuje się z osobą tej samej płci, nie znaczy jeszcze, że jest homoseksualne. Może w ten sposób sprawdzać, kim tak naprawdę jest. Czy podobają mu się bardziej osoby tej samej czy przeciwnej płci.
Pozwól dziecku szukać tożsamości seksualnej
Musisz zrozumieć, że dziecko musi ją samodzielnie określić. Dlatego nie krytykuj go za to, że próbuje związku z osobą tej samej płci. Musisz zrozumieć, że każdy z nas w wieku nastu lat nie znał odpowiedzi na wiele istotnych pytań. Te dopiero wyklarowały się w miarę upływu czasu. Poszukiwanie własnej tożsamości seksualnej niczym nie różni się od poszukiwania zawodu, w którym chcielibyśmy pracować. Jako nastolatki też nie wiedzieliśmy, czy chcemy iść na prawo, medycynę, a może marketing. Z czasem jednak poznaliśmy odpowiedź.
Okaż tolerancję i zrozumienie
Nie krytykuj dziecka. Nawet jeśli okazałoby się homoseksualne, to wciąż twoje dziecko. Dobre, inteligentne i kochane. Orientacja seksualna nie świadczy o wartości człowieka. Warto pogodzić się z tym, że syn jest gejem, a nie usiłować go na siłę zmieniać. To w nim rodzi frustrację i brak poczucia zrozumienia. W rezultacie nasz brak tolerancji jako rodziców może popchnąć pociechę w kierunku prób samobójczych lub znacznie utrudnić normalny kontakt.
Szczerze rozmawiaj
Nie bój się podejmować trudnych tematów. Rozmawiaj z dzieckiem szczerze, ale go nie krytykuj i nie atakuj. Pokaż mu, że zawsze może na ciebie liczyć. To bardzo ważne, ponieważ nie każdy rówieśnik czy nauczyciel okaże mu tolerancję. Dobrze, abyś wiedziała jako matka, że ktoś je prześladuje. Wówczas będziesz mogła zareagować w porę i uniknąć stanów depresyjnych u swojej pociechy.
Wspieraj dziecko, gdy staje się celem ataków
Nie pozwól, aby ktokolwiek atakował twoje dziecko ze względu na orientację seksualną. Ono ma prawo być sobą. Jeśli nauczyciel z niego kpi lub ksiądz wyzywa od grzeszników, porozmawiaj z nimi o tym. Nie bądź uległa, gdy twojemu dziecku dzieje się krzywda, nawet gdy mieszkasz w małej miejscowości, miej odwagę walczyć o szacunek dla swojego syna czy córki.