Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Alergii (WAO), nawet 17 milionów Europejczyków zmaga się obecnie z alergią pokarmową, natomiast blisko 70 milionów osób odczuwa uciążliwe objawy astmy oskrzelowej. Alergia to choroba, która z roku na rok dotyka coraz większy procent społeczeństwa, a badania wskazują, że w ciągu kolejnych 10 lat możemy spodziewać się, że liczba tych osób się podwoi. Jakie wyróżniamy rodzaje alergii i jak wygląda ich leczenie?
Alergia – poznaj swojego wroga
Alergia to patologiczna, zmieniona jakościowo odpowiedź komórek organizmu na kontakt z danym czynnikiem uczulającym (alergenami mogą być np. pyłki kwiatów i drzew, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pokarmy, substancje chemiczne), która polega na charakterystycznej reakcji układu immunologicznego związanej z produkcją swoistych przeciwciał. W początkowym stadium reakcji alergicznej białe krwinki układu odpornościowego wytwarzają przeciwciała IgE, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia tzw. mediatorów stanu zapalnego, do których należy m.in. histamina. To właśnie działanie histaminy w dużej mierze decyduje o pojawieniu się objawów charakterystycznych dla alergii.
Podstawowe rodzaje alergii
Biorąc pod uwagę konkretny typ alergenu, który wywołuje specyficzną reakcję uczuleniową, wyróżnia się następujące rodzaje alergii:
- alergia pokarmowa – wysypka na brzuchu, czyli najczęstszy objaw alergii pokarmowej, pojawia się w wyniku reakcji organizmu na pewien składnik pożywienia. Wśród najczęstszych alergenów pokarmowych zalicza się: białko mleka krowiego, jaja, ziarna zbóż, owoce (np. truskawki), warzywa (np. pomidory), czekoladę, orzechy oraz miód. Alergia może objawiać się także innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak m.in. wymioty, nudności oraz skurcze;
- alergia wziewna – jej objawy są najczęściej odczuwalne wiosną, kiedy to pylą takie rośliny jak np. trawy, zboża i drzewa. Co ważne, uczulać mogą także zarodniki pleśni, roztocza, cząsteczki kurzu oraz sierść zwierząt. Objawem alergii wziewnej jest głównie wodnisty katar, łzawienie oczu, zmęczenie, kaszel, problemy z koncentracją;
- alergia skórna (kontaktowa) – pojawia się wtedy, gdy uczulają nas rzeczy, z którymi mamy kontakt – mowa tu przede wszystkim o substancjach zawartych w kosmetykach oraz środkach chemicznych. W wyniku alergii kontaktowej może dojść do alergicznego (atopowego) zapalenia skóry, które objawia się świądem i zaczerwienieniem skóry, a także wypryskiem grudkowym lub pęcherzykowym;
- alergia iniekcyjna – rozwija się w sytuacji, gdy alergeny dostają się do organizmu poprzez wstrzyknięcie, np. w formie zastrzyków lub jako jad owadów żądlących (osa, pszczoła, szerszeń). Objawy alergii mogą być łagodne (świąd, obrzęk lub pokrzywka na ciele) lub bardzo poważne, jak np. wstrząs anafilaktyczny.
Jak radzić sobie z alergią? Skuteczny środek na katar sienny i wysypkę
Sposób leczenia alergii jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju schorzenia oraz nasilenia objawów, z jakimi zmaga się pacjent. Warto pamiętać, że zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych to specjalista powinien ustalać plan działania w celu łagodzenia objawów alergii, a także zlecić przyjmowanie konkretnych grup leków na alergię. Wśród tych zalecanych najczęściej zalicza się leki antyhistaminowe i przeciwzapalne, jak np. Otrivin (skuteczny środek na katar sienny dostępny w aptece Cefarm – https://www.cefarm24.pl/alergia.html), a także Fenistil, który stosowany jest miejscowo na skórę, przez co zmniejsza reakcję alergiczną np. w przypadku wysypki skórnej.