Kobiety często boją się przeciwstawić drugiej osoby. Zastanawiamy się, czy jej nie urazimy swoją szczerością, czy z powodu naszej prawdomówności ona nie zerwie z nami kontaktu. Chcemy być dobre, jesteśmy przesadnie empatyczne i dobroduszne. Jak nie dać się wykorzystywać?
Naucz się żądać reklamacji
Poszłaś do fryzjerki, która zamiast zafarbować cię na fioletowo, zrobiła z ciebie platynową blondynkę. Zamiast jej od razu zwrócić uwagę i zażądać natychmiastowej naprawy szkody lub odmówić płatności za usługę, gdyż ta nie pokrywa się z twoim zamówieniem, ty płacisz, nie targując się o zniżkę. Zastanawiasz się, czy nie kupić farby w drogerii i nie pofarbować włosów na upragniony fiolet. Gdy w końcu chcesz skorzystać z reklamacji, brakuje ci odwagi, by powiedzieć wprost, że chcesz, aby szkodę naprawił właściciel zakładu, który ma wieloletnie doświadczenie w koloryzacji. Pokornie zgadzasz się na to, aby zrobiła to niekompetentna fryzjerka, która wcześniej w ogóle cię nie słuchała, choć kilka razy mówiłaś jej, że chcesz fiolet, a nie blond. Żądanie reklamacji to naturalna kolej rzeczy, gdy dostajesz towar lub usługę niezgodną z zamówieniem. Nie martw się, że fryzjerce będzie przykro, gdy zwrócisz jej uwagę. To jej praca i powinna słuchać klientki.
Zwróć uwagę, gdy ktoś robi wbrew twoim oczekiwaniom
Stoisz w kolejce po bułki, pani upada jedna z bułek, podnosi ją i wkłada do torebki, którą następnie podaje tobie. Zamiast zażądać czystych bułek, które nie leżały na podłodze, bierzesz torebkę, płacisz i odchodzisz. Nie bój się zwrócić uwagę, masz prawo zrezygnować z zakupu, gdy widzisz, że ktoś nie dba o higienę, odświeża stare produkty spożywcze etc. Jeśli zamówiłaś sok w temperaturze pokojowej, a otrzymujesz lodowaty, to poproś o przygotowanie nowego lub dolanie ciepłej wody. Jeśli ty w swojej pracy źle zrealizujesz usługę, nikt ci za nią nie zapłaci. Dlaczego sama chcesz płacić za coś, co nadaje się do poprawki?
Ceń swoją pracę
Jeśli komuś robisz bannery, piszesz teksty, projektujesz stronę internetową, nie bój się wycenić swoją pracę na konkretną stawkę. Nie jesteś organizacją charytatywną, by pracować za darmo. Jak kogoś nie stać na twoje usługi, to niech sam sobie zrobi daną rzecz. Czym innym jest prowadzenie za darmo Instagrama faceta, z którym jesteś blisko czy najlepszej przyjaciółki, a czym innym tyranie za darmo lub półdarmo dla kolegi ze studiów.
Nie bój się przypomnieć o zwrot pieniędzy czy książki
Ktoś pożyczył od ciebie kasy i jej nie oddał. Zamiast się czaić z przypomnieniem, po prostu zapytaj, kiedy zwróci ci pieniądze, bo ich potrzebujesz. To twoje pieniądze, więc masz prawo zażądać w grzeczny sposób, aby do ciebie wróciły.
Nie gódź się na seks, który nie sprawia ci frajdy
Seks z twoim partnerem nie sprawia ci frajdy? To się na niego nie zgadzaj albo powiedz mu wprost, co ci nie odpowiada i co powinien zmienić. Jeśli nie lubisz klapsów, ciągnięcia za włosy, ostrego seksu, to zwyczajnie mu to zakomunikuj.