Jak media społecznościowe wpływają na relacje rodziców z dziećmi
Paul Hanaoka z unsplash

Żyjemy w świecie, który opanowały nowoczesne technologie. Korzystamy z nich nieustannie, by zamówić obiad, kupić buty online, opłacić rachunki i wysłać gotowy projekt do klienta. Internet zrewolucjonizował nasze życie i w wielu przypadkach uczynił je łatwiejszym. Możemy pracować, nie wychodząc z domu. Nawiązujemy kontakty biznesowe z ludźmi z różnych części kraju i świata. Ułatwia to funkcjonowanie tym z nas, którzy mieszkają w małych miejscowościach o wysokim współczynniku bezrobocia. Niestety, jest też druga strona medalu. Jak media społecznościowe wpływają na relacje rodziców z dziećmi?

Techniki manipulacji, które powodują uzależnienie od mediów społecznościowych

Media społecznościowe dla wielu z nas stanowią równoległą rzeczywistość. Kontaktujemy się ze znajomymi za ich pośrednictwem. Prowadzimy też działania z zakresu autokreacji. Algorytm mediów społecznościowych został tak skonstruowany, abyśmy spędzali w nich jak najwięcej czasu. Firmom z Doliny Krzemowej opłaca się, gdy surfujemy przez kilka godzin dziennie. Oglądamy w tym czasie nie tylko wpisy i zdjęcia znajomych, ale też płatne reklamy, na których zarabia Facebook i Instagram. Nasza działalność online jest oceniana. Możemy zbierać lajki pod wpisami. Ich duża liczba poprawia samopoczucie i stanowi pozytywne wzmocnienie. Zachęca nas do spędzania online jeszcze więcej czasu. Tłumaczy to, dlaczego nie potrafimy wylogować się do życia. Przebywając w gronie znajomych, nieustannie sięgamy po telefon i sprawdzamy powiadomienia z mediów społecznościowych.

Nadużywanie mediów społecznościowych a wypadki dzieci

Uzależnienie od mediów społecznościowych nie jest domeną wyłącznie nastolatków. Facebook, Instagram i TikTok stał się przestrzenią dla osób dorosłych. Wielu z nas korzysta z mediów społecznościowych, sprawując jednocześnie opiekę nad dzieckiem. Młody człowiek często na tym cierpi. Dajemy się pochłonąć cyfrowym aktywnościom. Media społecznościowe nas rozpraszają i pozbawiają uważności. Skutkuje to tym, że nie widzimy, kiedy dziecko wchodzi do wody, wybiega na ruchliwą ulicę etc. Sprzyja to potencjalnym wypadkom.

Nie zasługuję na miłość, bo moi rodzice wybierają media społecznościowe

Jak media społecznościowe wpływają na relacje rodziców z dziećmi? Kiedy sprawdzamy lajki zebrane na Instagramie, wysyłamy młodemu człowiekowi sygnał: świat online jest ważniejszy niż ty. Dziecko odnosi wrażenie, że nie zasługuje na naszą uwagę i miłość. Początkowo stara się ją uzyskać, podejmując określone działania. Kiedy nie pojawia się pożądana reakcja, wkrada się zwątpienie.

Jak media społecznościowe wpływają na relacje rodziców z dziećmi?

Relacje rodziców z dziećmi cierpią z powodu nadużywania mediów społecznościowych. Jeśli nie potrafimy odłożyć smartfona, by porozmawiać ze swoją pociechą, w przyszłości nasza więź okaże się słaba. Kiedyś zdziwimy się, dlaczego tak niewiele wiemy o swoim dziecku. Będziemy zadawali sobie pytanie, dlaczego wyjeżdża na studia do innego miasta i tak rzadko zagląda do domu.

Pozabezpieczne style przywiązania – prawdopodobny skutek nadużywania mediów społecznościowych przez rodziców

Psycholodzy biją na alarm. Pogarszające się relacje rodziców z dziećmi z powodu uzależnienia od mediów społecznościowych sprzyjają wykształceniu pozabezpiecznego stylu przywiązania. Tylko bezpieczna więź pozwala nam budować zdrowe i satysfakcjonujące związki. Unikowy styl przywiązania prowadzi do wzbraniania się przed bliskością, która jest postrzegana jako zagrażająca. Jeśli go reprezentujemy, zaczynamy się oddalać, gdy relacja romantyczna wchodzi na wyższy poziom. Przytłacza nas to, czego nie znamy, bo rodzice nie dali nam bliskości. Lękowo-ambiwalentny styl przywiązania powoduje dostrajanie się do opiekuna, a na późniejszym etapie życia do partnera. Utrudnia to stawianie zdrowych granic i asertywną komunikację potrzeb. Gdy przejawiamy ten rodzaj więzi, częściej padamy ofiarami nadużyć.

Zachowania narcystyczne a autokreacja w mediach społecznościowych

Dzieci uczą się poprzez modelowanie zachowań rodziców. Jeśli widzą, że sami przerywamy ważne zajęcia, aby zajrzeć na Instagram czy Facebooka, same postępują podobnie. Cierpi na tym ich nauka, praca i więź z rówieśnikami. Media społecznościowe to miejsca, w których pozwalamy sobie na autokreację. Niektórzy psycholodzy widzą duży związek między epidemią zachowań narcystycznych a prężnym rozwojem social mediów. Chcemy znajdować się w centrum uwagi i zdobywać podziw. Po drodze zatracamy empatię i prawdziwą bliskość z drugim człowiekiem.

Jak korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na funkcje poznawcze?

Dzieci, których rodzice nadużywają mediów społecznościowych, prawdopodobnie też wpadną w ten nałóg. Istnieje duże ryzyko, że wystąpią u nich problemy z koncentracją i kreatywnością. Ciągłe scrollowanie ekranu smartfona rzutuje negatywnie nawet na nasze IQ. Sprawia, że gorzej radzimy sobie z prostymi zadaniami intelektualnymi. Warto dać dzieciom dobry przykład i wylogować się do życia. Spędzajmy więcej wartościowego czasu ze swoimi pociechami, zapewniając im uwagę i stymulując ich rozwój. Wszyscy na tym zyskamy:)

Bibliografia:

  1. Gigerenzer G.; Zdrowy umysł w sieci algorytmów; Copernicus Center Press, 2023
  2. Hall J.L.; W cieniu narcyza; Wydawnictwo Kobiece, 2021
  3. Levine A., Heller R.; Partnerstwo bliskości; Wydawnictwo Feeria, 2020