Promienie słoneczne otulające ciało to wizja ciepłych i pięknych dni, jednak nie dla wszystkich okazuje się tak malownicza. Na słońce można być bowiem uczulonym. Jak leczyć uczulenie na słońce?
Uczulenie na słońce
Uczulenie na słońce to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na promienie słoneczne. Reakcja alergiczna jest skutkiem działania słońca. Skóra staje się wtedy czerwona, pojawia się wysypka a nawet wyprysk podskórny. Na działanie promieni słonecznych jest narażona każda odsłonięta część ciała. Uczulenie może przybrać poważną formę, zamieniając naszą skórę w skupisko bolesnych i swędzących pęcherzyków. Stan zapalny skóry powinien skłonić alergika do wizyty u lekarza.
Jak leczyć uczulenie na słońce?
Bolesna wysypka czy zaczerwieniona skóra wymaga odpowiedniego leczenia. Uczulenie na słońce możemy leczyć różnymi metodami. Najważniejszym elementem terapii są środki profilaktyczne. Działania prewencyjne pozwalają na ochronę skóry i zapobieganie ponownego wystąpienia bolesnych zmian. Niestety od słońca nie da się uciec, ale można zrobić wiele, by zmniejszyć powstałe od słońca ślady na skórze.
Chłodny okład
Skutkiem uczulenia na słońce jest wystąpienie swędzących i piekących zmian skórnych oraz rumienia. Objawy alergii przypominają poparzenie słoneczne. Tak też możemy traktować uczulenie. W takim przypadku sprawdzi się chłodny okład. Kompres złagodzi ból i obrzęk skóry. Sprawi, że rumień szybciej zniknie a my odczujemy ulgę.
Leki na alergię
Uczulenie na słońce możemy leczyć za pomocą środków farmakologicznych. Jednak leki powinien dobrać nam lekarz. Nie warto samodzielnie eksperymentować, ponieważ w ten sposób można tylko zaszkodzić wrażliwej skórze. Żele czy kremy pomogą złagodzić uporczywy świąd. Silniejsze leki przeciwhistaminowe czy kortykosteroidy również umożliwią powrót skóry do zdrowego stanu, jednak ich stosowanie musi odbywać się pod kontrolą lekarską. Poparzoną skórę można także złagodzić sprayami na poparzenia słoneczne.
Ochrona przed słońcem
Ochrona przed słońcem to również część leczenia uczulenia na słońce. Alergik nie może dopuścić do kolejnego podrażnienia skóry, więc musi stosować kremy z filtrem ochronnym. Faktor nie powinien być niższy niż SPF 15. Przed każdym wyjściem z domu trzeba zaaplikować ochronny kosmetyk. Warto także nosić nakrycia głowy. Słońce najbardziej dokucza między 10 a 15, więc alergikom zaleca się ograniczenie przebywania w tych godzinach na zewnątrz.
Katarzyna Antos