kaszel

Naukowcy zauważyli, że istnieje związek między ekstremalnymi warunkami pogodowymi, np. huraganami, gwałtownymi opadami deszczu itp.  a zahamowaniem rozwoju u dzieci.  Dowiodły tego badania przeprowadzone na dzieciach, które przyszły na świat po zjawiskach atmosferycznych towarzyszących El Niño, które okazały się znacznie niższe od swoich rówieśników. Specjaliści ostrzegają, że jeśli nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych, zmiany klimatyczne odbiją się negatywnie na funkcjonowaniu naszego organizmu.

Globalne ocieplenie przyczyną wzrostu zachorowań na astmę?

Globalne ocieplenie niesie ze sobą daleko idące konsekwencje, obejmują one nie tylko potencjalne zahamowanie wzrostu dziecka, ale również  zwiększoną liczbę zatruć pokarmowych i gwałtowny wzrost zachorowań na astmę.

Wyższa temperatura to nie tylko dłuższy sezon wegetacyjny,  co jest korzystne z punktu widzenia rolnictwa i wyżywienia ludności w krajach klimatu umiarkowanego, ale też dłuższy sezon pylenia, co z kolei odbija się niekorzystnie na jakości życia alergików.  Wzrostowi temperatury nierzadko towarzyszy smog, która zaostrza przebieg astmy. Wykazano, iż w słoneczne, bezchmurne dni gwałtownie wzrasta stężenie ozonu w powietrzu. Ten gaz jest szczególnie niebezpieczny dla osób, która zmagają się ze schorzeniami takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma czy choroby serca.

 Jak globalne ocieplenie wpływa na nasze zdrowie?

Lekarze powinni mieć na uwadze zmieniające się warunki pogodowe i klimatyczne oraz ostrzegać swoich pacjentów przed potencjalnym zagrożeniem.  W niektóre dni astmatyk powinien wstrzymać się z pracami w ogrodzie, w tym z koszeniem trawy. Niestety, nie wszyscy chorzy są należycie informowani o zagrożeniu, o czym świadczy liczba zgłoszeń na pogotowie w dni, kiedy nad miastem unosi się chmura zanieczyszczeń.

Zmiana klimatu – wyzwanie dla przemysłu spożywczego

Globalne ocieplenie to również ogromne wyzwanie dla branży spożywczej. Salmonella doskonale rozwija się w wysokiej temperaturze, toteż należy zachować szczególną ostrożność na etapie produkcji, dystrybucji i przechowywania żywności. Firmy zajmujące się przetwórstwem spożywczym  będą musiały zastanowić się nad wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań redukujących ryzyko zatruć pokarmowych.

Inga