Jak dobrać dziecku dietę eliminacyjną?

Co jest miarą skuteczności?

Dostosowując właściwą dietę eliminacyjną lekarz jest zobowiązany do okresowej kontroli skuteczności zaleceń i ustaleń – ocenia czy objawy chorobowe ustąpiły lub nastąpiło ich złagodzenie, a to oznacza poprawę samopoczucia chorego i złagodzenie dolegliwości (świąd, ból, spadek łaknienia, zaburzenia przyrostu masy ciała…).

W okresie rozwoju u dzieci i młodzieży bardzo ważne jest zapewnienie właściwego rozwoju fizycznego (masa ciała, wzrost dziecka), psychoruchowego, emocjonalnego i intelektualnego. Prawidłowo dobrana dieta eliminacyjna nie zagraża niedożywieniem lub niedoborem składników budulcowych organizmu.

Dzieci na diecie

Dzieci na diecie spożywające dobrane substytuty i systematycznie kontrolowane rozwijają się prawidłowo, nawet jeśli dieta eliminacyjna jest stosowana przez kilka lat. Są także takie stany chorobowe,
w których trzeba stosować dietę eliminacyjną przez całe życie (np. w przypadku bloków metabolicznych czyli zaburzeń procesów przemiany materii bezpośrednio wywołanych brakiem lub niedoborem określonego enzymu).

Lekarz prowadzący na bieżąco musi monitorować wskaźniki rozwoju u dzieci i młodzieży, modyfikować z czasem elementy diety wraz z nabywaniem przez organizm tolerancji na aktualnie eliminowany pokarm (co 6-12 miesięcy) i ustalić wspomaganie leczeniem farmakologicznym.