Kontuzje, bóle czy inne dolegliwości są rzeczą ludzką i zdarzają się często, a nawet częściej wśród osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Na rynku dostępne jest wiele preparatów, środków czy leków, które pomagają nam radzić sobie z bólem.
Jednym z popularniejszych są plastry rozgrzewające, które szczególnie chętnie stosowane są w przypadku łagodzenia bólu pleców. Ich niekwestionowaną zaletą jest powszechna dostępność, brak konieczności recepty oraz niska cena. Jak bezpiecznie stosować plastry rozgrzewające przeciwbólowe? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
Jak właściwie działają plastry rozgrzewające?
Ich zasadniczą różnicą pomiędzy klasycznymi tabletkami przeciwbólowymi, jest bezpośrednie działanie miejscowe — zakładamy je na miejsce, które dotknął stan zapalny i w którym odczuwamy ból. Nie mają one również podobnych przeciwwskazań do stosowania jak tabletki (na przykład problemy żołądkowe), stąd są często wybieraną alternatywą przez osoby, które właśnie nie mogą stosować doustnych środków przeciwbólowych.
Sposób działania
Pierwszym etapem działania plastrów rozgrzewających jest, jak sama nazwa mogłaby wskazywać, rozgrzanie skóry, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Zwiększają one dzięki temu przepływ tlenu, a także składników odżywczych, przyśpieszając tym samym regenerację organizmu. Ciepło ma również zastosowanie przeciwbólowe — ogranicza przekazywanie bodźców bólowych do mózgu, co zmniejsza odczuwany przez nas dyskomfort. Oczywiście kolejnym jego działaniem, jest rozluźnienie mięśni, co również zmniejsza odczuwany przez organizm ból.
Do czego najczęściej się je stosuje?
Plastry najchętniej wykorzystywane są w przypadku bólu pleców, ze względu na swoje miejscowe działanie, czy bólów w karku, barku czy w kolanach. Bardzo często stosowany jest przez osoby, które prowadzą aktywny, sportowy tryb życia, związany z częstymi kontuzjami, czy przez osoby starsze, które mają problemy z dolegliwościami reumatycznymi.
Co zazwyczaj wchodzi w skład plastrów?
Za skutecznie działanie plastrów odpowiada oczywiście ich skład. Zawierają one najczęściej substancje rozgrzewające, takie jak kapsaicyna (występująca również w chilli), a także substancje mające zastosowanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, jak chociażby salicylan metylu. Natomiast za ich charakterystyczny, intensywny zapach, odpowiadają takie składniki jak mentol, tymol czy kamfora.
Jak stosować plastry, aby robić to bezpiecznie?
Przede wszystkim przed ich użyciem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i bezwzględnie stosować to podanych tam zaleceń. Należy również pamiętać, aby nie stosować plastrów w miejsce, gdzie występuje uszkodzenie skóry, otwarta rana czy obrzęk. Nie powinno się ich również stosować podczas trwania menstruacji, a w przypadku ciąży czy karmienia piersią, należy najpierw skonsultować to z lekarzem.
Ile powinno się trzymać plaster na skórze?
Plaster naklejamy na oczyszczoną i osuszoną skórę, a następnie trzymamy go na skórze nie dłużej niż od 8 do 12 godzin, a przed ponowną aplikacją, jeśli czujemy taką potrzebę, należy odczekać dobę. Powinniśmy również uważać, aby plaster się nie zamoczył i nie był zbyt mocno ściśnięty. Przy aplikowaniu, jak i ściąganiu plastra, należy unikać kontaktu z oczami, a następnie bardzo dokładnie umyć ręce.
Jeśli pomimo stosowania plastrów, ból nie zmniejsza się oraz nie widać poprawy, należy udać się po poradę do specjalisty — lekarza pierwszego kontaktu bądź fizjoterapeuty. Należy pamiętać, że ból jest jedynie symptomem i czasami bez wyleczenia przyczyny, nie będziemy w stanie się go samodzielnie pozbyć, a próba leczenia na własną rękę, może być niebezpieczna.