Zabawki porozrzucane po mieszkaniu – taki widok zna każdy rodzic. Na zabawkach gromadzą się alergeny i bakterie. Codzienna zabawa może zakończyć się zwiększonymi objawami alergii. Dbanie o czystość, także akcesoriów do zabawy, może przyczynić się do polepszenia komfortu życia małego alergika. Jak dbać o zabawki alergika?
Zabawki alergika
Każde dziecko ma prawo do zabawy. Bez niej nie ma mowy o szczęśliwym dzieciństwie. Niestety zabawki, czyli klocki, pluszowe misie i inne tego typu przedmioty są siedliskiem alergenów. Gromadzą roztocza kurzu domowego i bakterie, z którymi dziecko ma kontakt poprzez zabawę. Maluchy często mają tendencję do brania zabawek do ust. Możemy sobie wyobrazić, ile bakterii trafia do ich organizmu. Ulubione zabawki są zabierane przez maluchy dosłownie wszędzie, przez co brudzą się i zużywają. Ich codzienne czyszczenie mogłoby okazać się dla rodziców zbyt uciążliwe. Wystarczy regularnie dbać o czystość zabawek alergika, by ograniczyć ekspozycję na alergeny różnego rodzaju. Podpowiadamy, jak pozbyć się alergenów i bakterii, zapewniając dziecku nieco bardziej zdrowsze i bezpieczniejsze warunki do zabawy każdego dnia.
Pluszowe misie i inne maskotki
Misie wykonane są głównie z pluszu czy innych tkanin, co jest idealnym źródłem dla roztoczy kurzu domowego. Kurz gromadzi się na zabawkach, co może być przyczyną ciągłego kichania i problemów z układem oddechowym. Roztocza to także wróg astmatyków, więc tym bardziej warto zadbać o czystość pluszaków. Wystarczy spojrzeć na metkę. Zabawka powinna mieć oznaczenie, w jakiej temperaturze można ją prać. Większość zabawek tego typu nadaje się do prania w pralce oraz automatycznego suszenia, więc warto dokładnie sprawdzić oznaczenia na metce. Pluszowe zabawki możemy także raz na jakiś czas zamrozić. Ich zamrożenie pomoże w pozbyciu się roztoczy. Przy osobach uczulonych na kurz, warto zastosować taki zabieg. Misie wystarczy prać raz w miesiącu. Do prania możemy dodać odrobinę sody i octu. Jeśli obawiamy się o elementy zabawek, pierzmy je w specjalnych siatkowych woreczkach, przeznaczonych do prania bielizny i delikatnych tkanin.
Gumowe zabawki do kąpieli
Jeśli myśleliście, że zabawki do kąpieli nie wymagają mycia, byliście w błędzie. Gumowe kaczuszki, dinozaury czy inne morskie stwory wymagają czyszczenia. Nie jesteśmy świadomi, co takiego, może zalegać w ich wnętrzu. Gromadzą się w nich grzyby i bakterie, które mogą okazać się bardzo szkodliwe dla dzieci. Przy tego typu zabawkach, codzienne mycie po zabawie jest więc jak najbardziej wskazane. Najlepiej dobrze wypłukać zabawkę i pozostawić ją do wyschnięcia w suchym miejscu. W środku ulubionej gumowej kaczki mogą czaić się bakterie nawet gronkowca złocistego, więc bądźmy ostrożni i pamiętajmy o zachowaniu czystości.
Drewniane zabawki
A co z drewnianymi zabawkami, takimi jak klocki, kolejki czy mebelki? Drewna nie myjemy, by zachowało swój piękny wygląd i trwałość. Nie ma też potrzeby, by jakoś specjalnie dbać o tego typu tworzywo, gdyż drewniane zabawki są wręcz polecane alergikom. Mają właściwości antybakteryjne, więc nie pogłębią uczulenia u malucha. Starcie kurzu z takich zabawek będzie wystarczającą czynnością.
Katarzyna Antos
Pluszaki mrozimy lub pierzemy, gumowe trzeba dobrze wysuszyć, a najlepiej żeby nie miały dziurki przez którą dostanie się woda