Gdy słyszymy, iż cierpimy na nieuleczalną chorobę, zaczynamy odczuwać strach. Choć diagnoza brzmi groźnie, można opanować przebieg atopowego zapalenia skóry. Co należy zrobić, by zredukować do minimum dokuczliwe objawy, które towarzyszą świerzbiączce?
AZS – choroba dzieci i młodzieży?
Atopowe zapalanie skóry zazwyczaj pojawia się w dzieciństwie, ale nie jest to regułą, może zaatakować nas w dojrzałym wieku, a nawet po przejściu na emeryturę. Szacuje się, że u 90% atopików choroba daje o sobie znać przed ukończeniem 3. roku życia. Z przeprowadzonych badań wynika, iż z AZS boruka się około 20% ludzi na całym świecie.
Czy wiesz, że w przypadku atopowego zapalenia skóry wyróżniamy trzy fazy?
- Wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa
- Wyprysk atopowy późnego dzieciństwa
- Wyprysk atopowy okresu młodzieńczego.
Świąd, który towarzyszy egzemie, uchodzi za najbardziej dokuczliwy objaw tej choroby. Choć specjaliści zgodnie twierdzą, iż AZS jest schorzeniem nieuleczalnym, istnieją sposoby, które znacząco poprawiają jakość życia. Kluczową rolę odgrywa pielęgnacja, dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom skóra nie ulega zakażeniom, a świąd staje się przykrym wspomnieniem.
Jak dbać o skórę atopową?Postaw na emolienty
Zmagasz się z atopowym zapaleniem skóry? Pamiętaj o systematycznym natłuszczaniu problematycznych partii ciała. Przy odpowiednio dobranej pielęgnacji objawy egzemy ustępują, warto jednak pamiętać, iż zapominając o aplikacji dermokosmetyków, musimy liczyć się z ich nawrotem. Do substancji o właściwościach natłuszczających zaliczamy masło shea oraz olej z pestek moreli.
Czym kierować się przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej? Specyfiki powinny zawierać substancje przeciwzapalne, przeciwrodnikowe, przeciwwirusowe i antyalergiczne. Nazwy składników nic ci nie mówią? Większość producentów umieszcza na opakowaniu opis kluczowych substancji.
Osoby, które cierpią z powodu atopowego zapalenia skóry, powinny unikać długich, gorących kąpieli, lepiej zastąpić je letnim prysznicem. Pamiętaj, iż po każdym wyjściu z wanny należy natłuścić skórę i przywrócić jej optymalny poziom nawilżenia. Wiele osób zapomina, iż nawet najlepszy krem nie zdziała cudów, jeśli w ciągu dnia nie wypijemy co najmniej 1,5 litra wody.
Atopiku, zmień swoją dietę!
W związku z tym, iż niektóre produkty spożywcze mogą nasilać objawy AZS, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który rozpozna alergizujące substancje. Do artykułów, które mogą zaostrzać przebieg egzemy, zaliczamy czekoladę oraz orzechy. Jeśli jesteś na nie uczulony, powinieneś z nich zrezygnować.
Zauważono, iż atopicy, którzy regularnie stosują odpowiednie dermokosmetyki i przestrzegają zaleceń lekarza, rzadziej skarżą się na dokuczliwe objawy egzemy, w tym świąd.
Irmina
na te wszystkie dolegliwośc są dobre emolienty Latopic!To przyjaciel skóry mojego dziecka,który nawilża,natłuszcza,regeneruje,ochrania przed niebezpiecznymi dla alergika substancjami no i też ważne redukuje :swędziawki"jakmawiają moje dzieci;-))
Latopic,kosmetyki rzeczywiście bardzo fajnie wpływają na skórę z azs,dzięki nim mój synek nie cierpi tak jak przedtem.