Astma – pierwsza pomoc
Jeśli nasze dziecko zmaga się z astmą, o jego chorobie powinniśmy powiadomić krewnych oraz nauczycieli. Otoczenie malucha musi nauczyć się rozpoznawać objawy dychawicy i stopień nasilenia dychawicy. Gdy dojdzie do ataku, opiekunowie powinni niezwłocznie podać stosowne leki. Warto je szczegółowo opisać.
Walka z roztoczami
Niektóre czynniki mogą nasilać napady duszności. Astma nie musi znacząco obniżać jakości życia pod warunkiem, że znamy wroga i stosujemy się do zaleceń lekarza. Jeśli pociecha zmaga się z alergią na roztocza, należy regularnie sprzątać jej pokój. Pościel pierzemy w wysokiej temperaturze. Z przeprowadzonych badań wynika, iż roztocza giną powyżej 65 stopni Celsjusza.
Eliminacja dymu papierosowego
Dym nie służy drogom oddechowym małego astmatyka. Jeśli rodzice chorego dziecka palą papierosy, powinni rozstać się z nałogiem. Przed rodzinną uroczystością uprzedźmy bliskich, że w naszym mieszkaniu nie można zaciągać się dymkiem. Zakaz warto uzasadnić chorobą dziecka.
W związku z tym, iż astma jest poważną chorobą, nie należy jej lekceważyć. Jeśli w porę nie podejmiemy stosownych działań, schorzenie znacząco obniży jakość życia dziecka, które zmaga się z dławicą. Za jego stan odpowiadają rodzice.