Cera naczynkowa powstaje, gdy ściany naczyń krwionośnych skóry nie pracują tak, jak powinny i nadmiernie się rozszerzają. Może się to zdarzyć pod wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych, pod wpływem chlorowanej, twardej wody, przy zażywaniu leków, a także podczas wysiłku fizycznego, picia gorących napojów czy jedzenia ostrych potraw.
Nie bez znaczenia są także „choroby” naszej cywilizacji, czyli stres i nerwice, jak również picie alkoholu czy innych używek. Korzystamy z solarium i suszarek do włosów, a zanieczyszczone powietrze atakuje podrażnioną, przesuszoną skórę.
Cechy charakterystyczne cery naczynkowej
Pojawiający się i znikający rumień, któremu towarzyszy uczucie pieczenia i swędzenia – to pierwsze objawy, które można zaobserwować już w dzieciństwie. Z czasem zmiany utrwalają się, a po 20 roku życia.
Naczynka stają się trwale widoczne, mają tendencję do pękania, zostawiając trwałe ślady na skórze – teleangiektazje. Pojawiają się naturalnie podczas ciąży, porodu czy u osób starszych, jednak część z nich jest wynikiem czynników zewnętrznych.
Cerę naczyniową charakteryzuje również skłonność do powstawania stanów zapalnych, między innymi trądziku różowatego. Jest wrażliwa na zmiany hormonalne, które sprzyjają rozwojowi chorób i przyspieszają zmiany, które mogą wystąpić na skórze.
Zmiany najczęściej dotyczą skóry twarzy, szyi i dekoltu.
Odpowiednia pielęgnacja
Cera naczyniowa wymaga szczególnej pielęgnacji – stosowania preparatów uszczelniających naczynia krwionośne, ale również na eliminacji czynników, które nasilają powstawanie rumienia. Należy chronić skórę przed słońcem, wyeliminować z diety alkohol, ostre przyprawy i gorące napoje. Podczas wysiłku fizycznego należy unikać przegrzania, najlepiej zrezygnować z sauny czy solarium.
W codziennej pielęgnacji najlepiej zastąpić zwykłą wodę wodą termalną lub preparatami myjącymi, by uniknąć kontaktu chlorem, a mleczka i mydła można zamienić na tonik nie zawierający alkoholu czy sztucznych barwników.
Warto też zwrócić uwagę na skład kosmetyków – powinny się w nich znaleźć następujące substancje aktywne:
- Bioflawnoidy: naturalne substancje występujące w roślinach. Stosowane w leczeniu chorób krążenia, wspomagają proces uszczelniania i uelastyczniania naczyń krwionośnych.
- Garbniki działają garbująco na skórę i ściągająco na błonę śluzową. Dzięki temu działają przeciwobrzękowo i wspomagają proces uszczelniania naczyń włosowatych.
- Antocyjany – są to naturalne barwniki roślinne, które ściągają, uelastyczniają naczynia, a także działają przeciwzapalnie.