Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe schorzenie, które rozpoczyna się najczęściej we wczesnym dzieciństwie. U podłoża choroby leży atopia, czyli genetyczne predyspozycje do alergii. Na rozwój AZS mają wpływ także czynniki środowiskowe. Należą do nich: częsty kontakt z alergenami, zanieczyszczenie środowiska czy niesprzyjające warunki klimatyczne. W ich wyniku atopowa skóra staje się sucha, napięta i silnie swędząca. Pojawiają się na niej zaczerwienienia i wypryski, a naskórek się łuszczy. Z tego powodu wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Jakie powinny być idealne kosmetyki do skóry atopowej?
Skóra atopowa pozbawiona jest ochronnego hydrolipidowego płaszcza. Z tego powodu szybko traci wodę, staje się sucha i podrażniona. Z łatwością wnikają przez nią alergeny, szkodliwe drobnoustroje czy drażniące substancje nasilające wyprysk atopowy. Z tego powodu atopik powinien dbać o pielęgnację cery z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków. Regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry pozwala na kontrolowanie przykrych objawów choroby.
Atopowe zapalenie skóry – na czym polega?
Atopowe zapalenie skóry to nawrotowa, przewlekła choroba zapalna skóry. Charakterystycznym jej objawem jest świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się naskórka. Najczęściej pojawia się ona u dzieci – dotyka aż 10-20% maluchów na całym świecie. Rzadziej z AZS borykają się dorośli, stanowiący około 2-5% chorych. Wyprysk atopowy częściej rozwija się u osób mieszkających w wysoko rozwiniętych krajach. W ciągu ostatnich trzech dekad częstość jego występowania wzrosła nawet trzykrotnie. U podłoża choroby leży alergia zależna od przeciwciał IgE, które indukują proces zapalny. Organizm atopika produkuje znaczną ich ilość pod wpływem kontaktu z uczulającymi substancjami. Skórę atopową podrażnić może również zimne powietrze, styczność z detergentami czy syntetyczne ubrania.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Przebieg atopowego zapalenia skóry różni się w zależności od wieku chorego. W fazie niemowlęcej, czyli do 2. roku życia, choroba obejmuje najczęściej twarz i głowę. Maluch może mieć suche, zaczerwienione policzki. Na skórze pojawiają się liczne nadżerki i sączące się grudki. W późniejszym czasie, do 12. roku życia atopika, schorzenie obejmuje głównie kończyny. Zmiany pojawiają się na grzbietach dłoni i stóp, a także zgięciach łokci i kolan. Skóra staje się sucha, pogrubiona, występują na niej liczne strupy i wypryski. Dorośli i młodzież borykają się z wypryskiem obejmującym symetrycznie obie strony ciała. Na twarzy, tułowiu czy kończynach widoczne są nacieki zapalne, linijne ubytki w skórze oraz grudki i zaczerwienienie. Choroba może ulegać remisji i nawracać po jakimś czasie. Wszystkim etapom rozwoju AZS towarzyszy silny świąd i wysuszenie skóry oraz łuszczenie się naskórka.
Atopowa skóra – dlaczego wymaga specjalnej pielęgnacji?
Skóra atopowa ma odmienną budowę niż skóra osób zdrowych. Pozbawiona jest ochronnego, hydrolipidowego płaszcza, który zabezpiecza przed utratą wody. Dodatkowo występuje w niej niedobór aminokwasów, odpowiedzialnych za właściwe nawilżenie. Sucha skóra uporczywie swędzi, co skłania atopika do jej drapania. Niestety, prowadzi to do powstawania mikrouszkodzeń naskórka, przez które wnikają chorobotwórcze patogeny. Na bazie AZS rozwijają się nadkażenia bakteryjne i grzybicze, które dodatkowo wzmagają stan zapalny i przykre objawy. Przez przepuszczalną barierę naskórkową przenikają również alergeny i substancje drażniące. Aby przerwać to błędne koło, należy dbać o odpowiednią pielęgnację atopowej skóry. Koniecznie musimy zaopatrzyć się we właścwie kosmetyki do skóry atopowej.
Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej
Przykre objawy atopowego zapalenia skóry nasilają się pod wpływem kontaktu z uczulającymi czynnikami. Aby uniknąć zaostrzenia dolegliwości, musimy wyeliminować alergeny z otoczenia atopika. W przypadku alergii pokarmowej oznacza to wprowadzenie diety eliminacyjnej, wykluczającej uczulające artykuły spożywcze. Należy również ograniczyć styczność chorego z alergenami zwierząt czy kurzu. Atopik uczulony na pyłki roślin nie powinien wychodzić z domu w okresie intensywnego pylenia. Sucha skóra atopowa wymaga też częstych, ale krótkich kąpieli. Nie można do mycia wykorzystywać tradycyjnych mydeł lub żeli. Dostępne na rynku kosmetyki do skóry atopowej pozwolą na odpowiednia higienę, jednocześnie zapewniając cerze odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie.
Idealne kosmetyki do skóry atopowej – jakie powinny być?
Idealne kosmetyki do skóry atopowej nie mogą mieć właściwości uczulających. Powinny być pozbawione środków zapachowych, barwników czy konserwantów lub zawierać ich minimalną ilość. Najskuteczniejsze na rynku produkty dla atopików to emolienty. Są to zmiękczające, natłuszczające i nawilżające preparaty stworzone na bazie olejów mineralnych. Zawierają również substancje wspomagające regenerację naskórka oraz zwiększające elastyczność skóry. Emolienty dostarczają także lipidów niezbędnych do odtworzenia bariery komórkowej. Są one obecne w kosmetykach w postaci wazeliny, gliceryny, lanoliny czy kwasów tłuszczowych. Preparaty dla atopików mają formę mleczek, maści, żeli pod prysznic, olejków czy emulsji do kąpieli. Pozwala to na częste ich stosowanie oraz ochronę skóry w różnych sytuacjach. Należy pamiętać, że atopową cerę należy odpowiednio pielęgnować zarówno w okresie zaostrzenia objawów choroby, jak i w czasie jej remisji.
Karolina Solga