Na co działa suchy aerozol chlorku sodu?
- leczniczo dla chorych z patologią oskrzeli i płuc;
- pomaga w eliminacji niekorzystnej mikroflory;
- działa bakteriostatycznie;
- wzmacnia odporność dróg oddechowych;
- pozytywnie wpływa na metabolizm;
- wpływa przeciwzapalnie.
Leczenie w halokomorach
stosowane jest szczególnie w trakcie niekorzystnych okresów pylenia u alergików – w celu zmniejszenia objawów np. ostrych infekcji dróg oddechowych. Terapia zapobiegawcza jest wskazana u pacjentów z uczuleniami na pyłki roślinne – powoduje zmniejszenie kaszlu oraz dziennej i nocnej duszności.
Poleca się je w leczeniu większości schorzeń układu oddechowego, przy ostrych nieżytach oskrzeli, przedłużających się zapaleniach płuc, przewlekłej chorobie zaporowej płuc, astmie oskrzelowej czy mukowiscydozie. Jest bardzo częstą metodą rehabilitacji dzieci z astmą po ataku choroby i pomiędzy atakami (skuteczność 75-85%), stosuje się ją w pulmonologii, alergologii, pediatrii, otolaryngologii, dermatologii.
W leczeniu osób z alergią na pyłki wykazano, że jest skuteczna aż w 82%, prewencyjnie jako metoda dla palaczy, a także w otolaryngologii (np. przy chronicznym zapaleniu gardła) i dermokosmetologii (np. w łuszczycach, egzemach), ale i u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi czy z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Poza haloterapią w podziemnych jaskiniach solnych prowadzi się zajęcia rekreacyjne i sportowe (ćwiczenia, gry w piłkę np. siatkową, tenisa, zajęcia nordic walking), gimnastykę leczniczą, masaże klatki piersiowej, balneoterapię, magnetoterapię, ultradźwięki i jonoterapię, co podnosi skuteczność leczenia.
Niestety speleoterapia jest metodą raczej mało dostępną dla pacjentów, ze względu na niewielką ilość miejsc kuracyjnych i niemałe ceny kuracji, ale też posiada przeciwwskazania – nie jest przeznaczona dla każdego.
(PFN)
Źródło: Baleonologia Polska, 2007, tom 49, 2 (108)