Gust modowy to bardzo ciekawe zagadnienie, któremu często poświęcamy zbyt mało uwagi. Tymczasem warto przyjrzeć się czynnikom, które go ukształtowały. Choć o gustach się nie dyskutuje, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjrzeć się ich formowaniu.
Spis treści:
- Dlaczego zawsze sięgasz po kwiatowy print na ubraniach?
- Co kształtuje gust modowy?
- Podejście do mody kształtują też negatywne wspomnienia
- Ulubione kroje ubrań i wspomnienia z nimi związane
- Wygodne ubrania a wspomnienia z dzieciństwa
- Modowe inspiracje
- Koszmarki modowe – dlaczego ubranie postrzegamy jako brzydkie?
- Tuszowanie niedoskonałości sylwetki poprzez ubranie
Dlaczego zawsze sięgasz po kwiatowy print na ubraniach?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego za każdym razem sięgasz w sklepie po ubrania w kolorze liliowym lub te, na których można dostrzec kwiatowy print? Zapewne zauważyłaś, że pewne cechy ubrań czynią je atrakcyjnymi w odbiorze. W rezultacie masz szafę zdominowaną przez print kwiatowy. Czasem nawet nie potrafisz znaleźć ubrania bazowego, aby mieć z czym zestawić barwne łączki. Nie połączysz bowiem róż na koszuli ze stokrotkami na jeansach.
Co kształtuje gust modowy?
W takich sytuacjach warto sięgnąć pamięcią do dzieciństwa. Zastanów się, co wtedy nosiłaś i dlaczego? Które ubrania lubiłaś, a których nie cierpiałaś? Jak oceniałaś ówczesny ubiór swojej mamy? Kto był dla ciebie modową wyrocznią? Bardzo często swój gust modowy buduje na bazie dzieciństwa. Możemy powielać pewne schematy z tamtego okresu lub buntować się przeciwko nim w dorosłym życiu.
Podejście do mody kształtują też negatywne wspomnienia
Np. nasza mama była dla nas wzorcem kobiecości. Nosiła dużo kwiatowych ubrań. Nie potrafiła im się oprzeć, dlatego też przejęłaś miłość do drobnych łączek po niej i chętnie je nosisz. Możesz też nienawidzić swetrów i nie mieć w szafie ani jednego, bo nie lubiłaś ich nosić, a twoja babcia ciągle je kupowała. Wszystkie cię drapały i dziś, gdy widzisz je w sklepie, aż zaczynasz się wzdrygać na myśl o ich noszeniu.
Ulubione kroje ubrań i wspomnienia z nimi związane
Niektóre z nas kochają dzwony. Pamiętają, że nosiły je w czasach młodości, gdy były szczęśliwe, beztroskie i wole. Te materiałowe kojarzą im się z ogromną wygodą oraz wypadami na trzepak z przyjaciółką. Dziś, gdy powróciły do sieciówek, chętnie sięgają właśnie po nie, ponieważ czują się w nich komfortowo. Z drugiej strony budzą w nich pozytywne skojarzenia.
Wygodne ubrania a wspomnienia z dzieciństwa
Oczywiście, czasem pewne rozwiązania po prostu wybieramy, bo są wygodne. Gust modowy uwzględnia też kwestie użytkowe. Jednak zdarza się, że gdy głębiej się zastanowimy, to okaże się, że rozszerzane rękawy nie tylko nie ściskają naszego nadgarstka, ale też kojarzą się z ulubioną bluzką z dzieciństwa.
Modowe inspiracje
Gust modowy to także inspiracja ulubioną gwiazdą. Pamiętasz kogo podziwiałaś jako nastolatka? Może była to Britney Spears, dlatego nawet dziś lubisz crop topy, które odsłaniają płaski brzuch? Do nich chętnie zakładasz dzwony, bo w takich tańczyła twoja ulubiona wokalistka.
Koszmarki modowe – dlaczego ubranie postrzegamy jako brzydkie?
Gust modowy kształtuje się także poprzez zaprzeczenie. Np. nasza koleżanka z klasy, która była dla nas złośliwa, zawsze nosiła połyskujące kurtki. Do dziś tego typu okrycie wierzchnie budzi w nas negatywne skojarzenia i jest ostatnią rzeczą, na którą zwróciłybyśmy uwagę.
Tuszowanie niedoskonałości sylwetki poprzez ubranie
Gust modowy kształtuje także nasze podejście do własnego ciała. Zastanów się, co o nim sądzisz. Czy lubisz swoje ciało, a może nie akceptujesz jakiejś jego części, np. ramion? W rezultacie wybierasz zawsze ubrania, które je tuszują i dodają centymetrów w biodrach, aby zrównoważyć proporcje, które twoim zdaniem kształtują się niekorzystnie. Nie ma w tym nic złego. Moda też służy tego, aby ukryć to, co postrzegamy jako swój defekt i podkreślić swoje mocne strony.