grupa krwi A dieta

Istotną rolę przypisuje się lektynom – białkom zawartym w wielu produktach, które mogą wiązać się z cukrami, także tymi, które są antygenami grup krwi. To z kolei prowadzi do uszkodzenia komórek, co może skutkować wzmożoną przepuszczalnością jelit, zapaleniem śluzówki czy alergią pokarmową. Gdy Twój organizm rozpozna antygen wytworzy przeciwciała, które będą potrzebne do procesu aglutynacji, czyli sklejenia antygenu wirusa, aby połączyć go w grupy łatwiejsze do usunięcia z organizmu.

Podatność na alergię dla grupy krwi A

Mając grupę krwi A powinieneś wiedzieć, że istnieją pewne charakterystyczne czynniki, zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia alergii. Jednym z nich jest tendencja do wytwarzania wysokiego stężenia selektyn w organizmie w reakcji na infekcję lub zranienie. Pożywienie zawierające białka soi obniża poziom selektyn w ciele, jest więc polecane osobom z tą grupą krwi.

Osoby dorosłe o tej grupie krwi są częściej astmatykami, a dzieci znacznie częściej przechodzą infekcje uszne, co związane jest z obfitym wydzielaniem śluzu. Nadmierne wytwarzanie śluzu jest skorelowane ze spożywaniem mleka i jego przetworów przez dzieci. Wspomniany już zespół wzmożonej przepuszczalności jelit często spowodowany jest spożywaniem dużej ilości białek zwierzęcych, szczególnie czerwonego mięsa.

W swojej książce “Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Alergie.” D’Adamo dla każdej z grup krwi wyróżnił zestawy produktów nadzwyczaj korzystnych, neutralnych i neutralnych, ale dozwolonych rzadko.
Poniżej tabela przedstawiająca produkty żywieniowe z podziałem uwzględniającym ich przydatność lub niepożądanie w diecie osób o grupie krwi A według powyższego rozróżnienia.

Wskazane Neutralne Niewskazane
Bób Indyk Baranina
Soja i jej przetworzone ziarno Perliczka Kaczka
Łosoś Ikra łososiowa Konina
Sardynka Jesiotr Królik
Makrela Okoń Wołowina
Olej lniany Pstrąg Wieprzowina
Oliwa z oliwek Jogurt Halibut
Siemię lniane Kefir Homar
Orzechy włoskie Jaja gęsie, kurze, przepiórcze Krab
Nasiona dyni Ser mozarella i risotta Krewetka
Orzeszki ziemne Mak Ośmiornica
Kurkuma Nasiona słonecznika Lody
Zielona herbata Migdał Maślanka
Fasola czarna, pstrokata Dziki ryż Twarożek
Soczewica Jęczmień Większość serów
Fasolka szparagowa Biała rzodkiew Orzech nerkowca, pistacje
Ryż niełuszczony Cukinia Pszenica
Mąka sojowa Kapusta Kukurydza
Cebula, czosnek Arbuz Oliwki czarne
Brokuł Brzoskwinia Papryka
Szpinak Jabłko Pomidor
Cytryna Malina Ziemniak
Czereśnie Bazylia Banan
Wiśnie Cynamon Kokos
Jagoda Liść laurowy Melon
Kurkuma, Imbir Ziele angielskie Pomarańcza

(BZ)