Gluten działa na mózg i układ nerwowy

Neuropatia obwodowa

czyli obwodowe zapalenie nerwów dotyczy szeregu schorzeń charakteryzujących się uszkodzeniem jednego lub wielu nerwów, poza mózgiem i rdzeniem kręgowym – może być wywołana przez choroby autoimmunologiczne (jak nietolerancja glutenu) i brak witamin.

Muscle&Nerve z 12.2006 podaje, że chorzy z neuropatią, którzy przeszli na dietę bezglutenową mieli znaczną poprawę objawów po upływie roku, gdy w tym samym czasie osoby z neuropatią bez diety bezglutenowej mieli znacznie gorsze objawy niż rok wcześniej.

Testy nie wystarczają

Osoby z nietolerancją glutenu nie reagują na proste testy alergiczne, jak w przypadku nietolerancji mleka czy jaj. Leczenie dietą jest dobrą metodą, ale tylko wówczas, gdy wyeliminuje się go całkowicie przez okres co najmniej 5-6 tygodni, po czym wprowadzi ponownie do diety i porówna reakcje organizmu.

Gdy potwierdzi się problem z glutenem – nie mamy wyboru; pozostaje jedyna forma leczenia czyli restrykcyjna dieta wykluczająca, bez względu na stopień wrażliwości lub nietolerancji glutenu – od oczywistej rezygnacji w diecie z pieczywa i makaronu po takie produkty jak sos sojowy itp., zawierające niewielkie ilości pszenicy.

Na szczęście istnieje wiele alternatyw i dieta bezglutenowa wcale nie musi być uboga. Makarony z mąki ryżowej lub z quinoa, chleb ryżowy zamiast żytniego czy pszennego, stosowanie mąki gryczanej nawet do naleśników i uważne czytanie etykiet produktów gotowych pozwolą bezpiecznie uniknąć glutenu bez większych ograniczeń żywieniowych.
CN

Źródła – ncbi.nlm.nih.gov; ncbi.nlm.nih.gov; glutenfreesociety.org; peripheralneuropathycenter.uchicago.edu; livingwithout.com; medicinenet.com; americanceliac.org; medicalnewstoday.com; naturalnews.com S.J. Miller