Organizm osób uczulonych reaguje niewspółmiernie do zagrożenia. System odpornościowy przystępuje do zwalczania substancji, które de facto nie są w stanie wyrządzić mu krzywdy. W przypadku nadwrażliwości na proszek do prania mamy do czynienia z alergią kontaktową. Zazwyczaj objawy, które towarzyszą uczuleniu, mają charakter miejscowy, vide wysypka na skórze. Rzadko dochodzi do reakcji ogólnoustrojowej.
Jak uczula proszek do prania?
Mogłoby się wydawać, że wystarczy zastąpić pranie ręczne zautomatyzowanym, by uniknąć problemu. W rzeczywistości nawet płukanie nie rozwiązuje problemu resztek detergentów, które utrzymują się na ubraniu i po założeniu bluzki mogą przyprawić jej właściciela o wysypkę, zaczerwienienie czy świąd.
Gdy zakładamy spodnie, które uprzednio wypraliśmy w proszku, który nas uczula, cząsteczki detergentu przyłączają się do białek skóry. W rezultacie powstaje kompleks, który stanowi informację dla układu immunologicznego, organizm zapamiętuje „obcego” i przy kolejnym spotkaniu przystępuje do ataku, co przekłada się na wystąpienie objawów alergii. W związku z tym właściwości alergizujących proszku do prania nie należy oceniać po pierwszym praniu, tylko po drugim.
Objawy alergii kontaktowej
Uczuleniu na proszek zazwyczaj towarzyszą objawy takie jak uporczywy świąd miejsc zmienionych zapalnie, zaczerwienienie skóry, pęcherzyki wypełnione płynem w obrębie rumienia. Czasem alergen przyczynia się do wysuszenia skóry i zwiększenia jej podatności na uszkodzenia. Opisane zmiany zazwyczaj pojawiają się w tych miejscach, które miały bezpośredni kontakt z proszkiem, ale można je również dostrzec w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Do symptomów, które powinny zaniepokoić rodzica, zaliczamy rozdrażnienie, zaburzenia snu oraz chrapanie.
Jeśli podejrzewamy uczulenie na proszek, powinniśmy zgłosić się do poradni alergologicznej w celu wykonania testów skórnych z użyciem różnych detergentów.
Pierwsza pomoc przy uczuleniu na proszek
Osobom, które zmagają się z objawami alergii, ulgę przyniosą leki antyhistaminowe oraz wapno. Aby zahamować niepożądane reakcje należy oczyścić skórę w tych miejscach, które miały kontakt z substancją uczulającą. Jeśli świąd jest szczególnie dokuczliwy, lekarz może przepisać maści na bazie glikokortykosteroidów.
Ryzyko wystąpienia alergii można zredukować, przestrzegając kilku zasad. Podczas zakupów należy sięgać po hipoalergiczne proszki, które zostały wcześniej poddane badaniom dermatologicznym. Dobre rezultaty przynoszą również produkty ekologiczne, które nie zawierają szkodliwych zeolitów i fosforanów. Zostały one opracowane z myślą o alergikach. Warto zrezygnować z dodatkowych preparatów takich jak wybielacze czy płyny do zmiękczania tkanin, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia reakcji o podłożu alergicznym. Nowoczesne pralki otwierają przed nami wiele możliwości, programując urządzenie, warto uwzględnić dodatkowe płukanie.
Emilia
Mnie swego czasu uczulały proszki do prania, więc od roku stosuję wyłącznie produkty hipoalergiczne.