Trawy stanowią jedną z największych grup alergenów wziewnych wziewnych. W sezonie pylenia są szczególnie uciążliwe dla alergików. Dlatego prezentujemy gatunki traw, które uczulają.
Alergia na pyłek traw
Alergie wziewne bywają bardzo dokuczliwe. Rośliny są częścią naszego środowiska. Produkują pyłki, które są alergenami. Szkodzą więc osobom uczulonym na dane rośliny. Pyłki unoszą się w powietrzu, rozsiewając rośliny. Przedostają się do pomieszczeń i osiadają na naszym ciele. Wdychamy je, a potem narzekamy na katar i trudności z oddychaniem. Letnie miesiące takie jak czerwiec, lipiec czy sierpień, są trudnym okresem dla osób uczulonych na pyłki. Pylą wtedy trawy, które rosną w naszym klimacie. Wysokie stężenie pyłków w powietrzu może nasilać objawy alergii. Dlatego warto poznać gatunki traw, które uczulają, by wiedzieć jakich roślin unikać.
Kupówka pospolita
Kupówka pospolita niektórym może być znana pod nazwą rajgras niemiecki. Trawa występuje nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie a nawet w odległych zakątkach Afryki. Wysokie i bujne kępy kupówki należą do bylin. Bardzo szybko się rozwijają i kwitną pod koniec maja. Spotkamy ją na łąkach i pastwiskach, więc alergicy powinny unikać terenów blisko gór i dużych łąk.
Mietlica pospolita
Mietlica pospolita to bardzo popularna trawa w Polsce. Bylina jest wiatropylna. Jej okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Wówczas najbardziej szkodzi uczulonym na pyłki traw. Po skoszeniu, odrasta dość słabo. Mietlica pospolita jest uprawiana jak roślina łąkowa. Należy szukać jej głównie na terenach górskich.
Kostrzewa czerwona
Kostrzewa czerwona to trwa o rozłogowej budowie. Nie ma zbyt wielkich wymagań co do podłoża, więc wyrasta na łąkach i pastwiskach, siejąc spustoszenie wśród alergików.
Tymotka łąkowa
Tymotka łąkowa jest gatunkiem pospolitym. Bardzo lubi żyzne i wilgotne gleby. Jest często uprawiana na pastwiskach, ponieważ stanowi źródło pokarmowe dla bydła. Jest rośliną odporną na mrozy, ale za to nie służą jej okresy suszy.
Wyczyniec łąkowy
Wyczyniec łąkowy to również jedna z alergizujących traw. Występuje w całej Europie i Azji. Służą jej różne gleby. Często tworzy mieszańce z innymi roślinami tego typu. To roślina rolnicza, której nie straszne są trudne warunki klimatyczne.
To tylko niektóre z gatunków uczulających traw. Alergicy powinni unikać terenów zielonych, które obfitują w przedstawione gatunki roślin. Objawy alergii wziewnych bywają bardzo uciążliwe w okresie pylenia, dlatego warto wybierać na spacery czy weekendowe wypady miejsca, gdzie pyłków jest zdecydowanie mniej.
Katarzyna Antos