Gaslighting to forma manipulacji, która polega na tym, aby wmówić drugiemu człowiekowi, że to, co widzi, czuje i myśli, jest nieadekwatne do zaistniałego stanu rzeczy. Bardzo często z tej techniki manipulacji korzystają sprawcy przemocy oraz ludzie cierpiący na narcystyczne zaburzenie osobowości. Jakie konsekwencje daje gaslighting?
Spis treści:
- Gaslighting, czyli sztuka manipulacji
- Gaslighting w praktyce
- Przemoc psychiczna, którą należy natychmiast ukrócić
- Konsekwencje gaslightingu – zaburzenia psychiczne
- Obwinianie siebie o niewłaściwe zachowanie partnera
- Samobójstwa i stany depresyjne
Gaslighting, czyli sztuka manipulacji
Gaslighting ma sprawić, że ofiara manipulacji przestanie wierzyć swoim zmysłom i przemyśleniom. Osoby poddawane tego typu praktykom, często mają wrażenie, że zmagają się z jakimś zaburzeniem psychicznym. Tymczasem to tylko efekt sprytnie uknutej manipulacji. Osoba, która stosuje gaslighting, pragnie uzyskać przewagę nad swoją ofiarą, a także uniknąć obwiniania o złe postępowanie. Niektórzy czerpią sadystyczną przyjemność z manipulacji. Świadomość, że ktoś przez nich odchodzi od zmysłów, sprawia im satysfakcję.
Gaslighting w praktyce
Jak wygląda gaslighting w praktyce? Posłużmy się paroma przykładami, aby lepiej zobrazować to zjawisko. Jeśli zwracasz uwagę partnerowi na to, że wczoraj znowu nie zamknął drzwi od mieszkania, on może zasugerować, że zrobił to, ale ty je otworzyłaś, tylko już o tym nie pamiętasz. Gdy ty obwiniasz go o zdradę, twierdzi, że cierpisz na paranoję lub sama dopuszczasz się niewierności. Jeśli zwracasz uwagę partnerowi na to, że cię szarpnął, on stanowczo temu zaprzecza i twierdzi, że tylko ci się wydawało, bo jesteś przewrażliwiona. Partner złamał klamkę od okna, ale twierdzi, że ty zepsułaś kolejny sprzęt w mieszkaniu, bo za mocno szarpiesz.
Przemoc psychiczna, którą należy natychmiast ukrócić
Gaslighting to forma przemocy, na którą trzeba od razu zareagować. Gdy widzisz, że ktoś próbuje ci coś wmówić, nie zastanawiaj się nad tym, czy ma rację, tylko od razu to ucinaj. Jeśli gaslighting stosuje twój partner i widzisz to wyraźnie, odejdź od niego, zanim zdąży ci wmówić, że masz paranoję i potrzebujesz leczenia psychiatrycznego. Gaslighting zawsze niszczy naszą psychikę i wpływa niekorzystnie na zdrowie oraz samopoczucie.
Konsekwencje gaslightingu – zaburzenia psychiczne
Gaslighting stosowany przez dłuższy czas może doprowadzić do poważnych chorób psychicznych i zaburzeń. Osoba, która pada jego ofiarą, przestaje myśleć samodzielnie, nie wierzy temu, co widzi i czuje. Uważa, że coś z nią jest nie tak. Tymczasem funkcjonuje jak najbardziej prawidłowo. Po prostu osoba, która stosowała wobec niej przemoc, wmówiła jej pewne rzeczy, aby wybielić siebie lub uzyskać przewagę.
Obwinianie siebie o niewłaściwe zachowanie partnera
Ofiary gaslightingu często obwiniają same siebie o niewłaściwe zachowanie partnera. Wychodzą z założenia, że gdyby same o siebie zadbały, nauczyły się gotować, były mniej zaczepne w stosunku do swojej drugiej połówki, to ta nie złościłaby się i lepiej je traktowała. Nic bardziej mylnego, ktoś postępuje niewłaściwie, bo tak chce.
Samobójstwa i stany depresyjne
Gaslighting odbiera też radość życia i popycha nas w stany depresyjne. Na dłuższą metę sprawia, że odechciewa nam się żyć. Może popychać nas w kierunku samobójstwa. Jeśli widzisz, że ktoś z twoich bliskich lub znajomych pada ofiarą gaslightingu, udziel mu pomocy. Dzięki temu możesz komuś uratować życie.