Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, co cię czeka po porodzie lub w jego trakcie? Postanowiliśmy przybliżyć ci garść ciekawostek. Sami poznaliśmy niektóre stosunkowo niedawno i nas zaskoczyły. Oto garść ciekawostek dla przyszłych matek.
Jeśli oksytocyna nie wywołuje skurczy, a poród się przeciąga, walcz o cesarkę
Czasem zdarza się, że lekarze usiłują wywołać poród, podając pacjentce oksytocynę w sporej dawce. To rozwiązanie pomaga, ale nie zawsze. Jeśli wciąż nie masz skurczy, to walcz o życie dziecka, domagając się cesarki. Czasem po prostu oksytocyna może nie działać lub zadziałać dopiero za parę godzin. Wszystko zależy od wrażliwości osobniczej.
Upewnij się, że znieczulenie działa
Niestety, czasem zdarza się, że w szpitalu nie ma wolnego anestezjologa i lekarze próbują kroić brzuch pacjentki na żywca. Takie praktyki są niedopuszczalne. Przed nacięciem lekarz powinien sprawdzić, czy pacjentka coś czuje. Jeśli tak, to może trzeba podać wyższą dawkę znieczulenia. Absolutnie podczas cesarki nie wolno ciąć jej na żywca, bo może z bólu zacząć się ruszać i o nieszczęście nietrudno.
Płatne szczepionki są lepsze dla dziecka
NFZ refunduje szczepienie dzieci, ale nie są to nowoczesne szczepionki typu 5 w 1 czy 6 w 1, które ograniczają kłucie. Poza tym warto zaszczepić się przeciwko wszystkim 13 szczepom pneumokoków, a nie tylko kilku refundowanym przez NFZ.
Dziecko początkowo mało widzi
Niemowlę tuż po przyjściu na świat widzi tylko to, co znajduje się w odległości 30 cm. Jego obraz jest czarno-biały, z czasem zaczyna rozpoznawać pozostałe kolory i widzieć z daleka.
Wszystkie dzieci mają błękitne oczy
Nawet jeśli nikt w rodzinie twojej i partnera nie miał jasnych oczu, to wasze dziecko początkowo będzie miało błękitną tęczówkę. Po pewnym czasie kolor może ulec zmianie i bardzo mocno ściemnieć. Dopiero z czasem do głosu dochodzą geny, które warunkują kolor tęczówki.
Kosz Mojżesza jest praktyczny
To zwykły wiklinowy kosz, oczywiście o odpowiednich wymiarach, w którym umieszcza się pościel dziecięcą. Jest on umocowany do stelaża wyposażonego w kółka. Może pełnić rolę wózka, łóżeczka itp. Co najważniejsze, dziecko może w nim spać w sypialni, a po przebudzeniu być zawiezione do salonu, aby bawić się z rodzicami.
Nie przesadzaj z ograniczeniami dietetycznymi po porodzie
W szpitalach czasem rozdają karteczki z dietą. Nie każdy jadłospis ułożył dietetyk, czasem jest to dzieło psychologa żywienia. Upewnij się, że autorem diety jest dyplomowany dietetyk, który dysponuje stosowną wiedzą. Pamiętaj, że każda dieta, która jest uboga, powinna cię zaniepokoić. Nie możesz jeść roślin kapustnych i surowizny, ale pieczywo, owoce i nabiał powinnaś jeść rozsądnie. Dopiero gdy dziecko będzie źle reagowało na twój pokarm, ograniczyć spożycie np. mleka. Twój pokarm musi zawierać wszystkie składniki odżywcze, które pochodzą z bilansowanej i zróżnicowanej diety. Jedzenie na okrągło gotowanego kurczaka, gotowanej marchewki, jabłka i jaja na twardo to nie jest różnorodność dietetyczna, tylko najkrótsza droga do osłabienia organizmu. Takie diety traktuj jako podejrzane i zaczerpnij porady lekarza prowadzącego. Pamiętaj, że psycholog żywienia nie jest dietetykiem, nie zna się na biologii i biochemii. To często dodatkowa specjalizacja po uzyskaniu tytułu magistra.
Dziecku po szczepionce możesz podać paracetamol
Paracetamol jest bezpieczny dla maluszka. Warto go podać po szczepieniu, gdy jego organizm jest rozpalony. Szczepionki mogą powodować stan podgorączkowy, a nawet lekką gorączkę, ale są potrzebne. Na szczęście można ulżyć maluszkowi dzięki paracetamolowi.
Szczepionki muszą być z jednej firmy
Nie możesz szczepić dziecka, korzystając za każdym razem ze szczepionki z innej firmy. Takie szczepienie jest bowiem nieskuteczne. Zwróć uwagę, czy pielęgniarka pozostaje konsekwentna i cały czas podaje ci tę samą szczepionkę 6 w 1.