Długie, jesienne wieczory to doskonała okazja do tego, by nadrobić zaległości filmowe. Przed telewizorem chętnie zasiadamy z miseczką orzeszków ziemne. Choć te smakołyki wykazują właściwości prozdrowotne, należy podchodzić do nich ostrożnie, ponieważ są zaliczane do czynników silnie alergizujących.
Orzeszki ziemne stanowią bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu, oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zawarte w nich substancje odżywcze usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego, redukują poziom „złego” cholesterolu (LDL) i są sprzymierzeńcem osób, które pragną odzyskać szczupłą sylwetkę. Warto jednak pamiętać, iż orzeszki ziemne wykazują silne działanie alergizujące, zdarza się, iż wywołują wstrząs anafilaktyczny. Jednak to nie jedyny problem, z jakim muszą zmierzyć się miłośnicy tych smakołyków.
Fistaszki – bliscy krewni fasoli
Wbrew pozorom fistaszki nie są blisko spokrewnione z orzechami włoskimi, bliżej im do fasoli, bobu czy ciecierzycy, ponieważ należą do rodziny bobowatych. Nazwa „orzeszki ziemne” doskonale odzwierciedla ich pochodzenie, szypułka kwiatu po jego przekwitnięciu wydłuża się, tym samym wpychając do ziemi strąk z nasionami. Te ostatnie dojrzewają tylko wtedy, gdy znajdują się kilka centymetrów pod ziemią. Fistaszki wywodzą się z Ameryki Południowej, dziś uprawiane są na masową skalę w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, a także w … Europie – na Bałkanach.
Orzechy arachidowe, podobnie jak soja czy soczewica, stanowią bogate źródło białka. Jest ono niezwykle cenne, zważywszy na wysoką zawartość argininy, aminokwasy, który stanowi podstawowy składnik budulcowy ludzkich mięśni. Arginina zwiększa naszą wytrzymałość fizyczną.
Orzeszki ziemne – źródło zdrowia i urody
Fistaszki są również zalecane osobom, które zmagają się z problemem suchej skóry. Wysoka zawartość witaminy PP chroni skórę przed przesuszeniem i wspomaga metabolizm. Udowodniono, iż wspomniana substancja uczestniczy w syntezie czerwonych krwinek.
Orzeszki ziemne to również bogate źródło kwasu oleinowego, który należy do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wspomniany związek obniża ciśnienie oraz zmniejsza poziom cholesterolu LDL, który prowadzi do rozwoju miażdżycy. Osoby, których skóra uległa przesuszeniu np. wskutek działania wiatru czy niskiej temperatury, mogą poprawić jej kondycję, zwiększając spożycie produktów bogatych w kwas oleinowy.
Dlaczego orzechy arachidowe uczulają?
Choć dietetycy często podkreślają, iż na naszym talerzu nie może zabraknąć produktów wysokobiałkowych, alergicy powinni uważać na proteiny obecne w fistaszkach. To właśnie one wykazują działanie alergizujące. Nie bez powodu uchodzą za jeden z najczęściej uczulających artykułów spożywczych. Z danych zebranych przez amerykańskich naukowców wynika, iż orzechy arachidowe stanowią przyczynę połowy zgonów będących następstwem alergii pokarmowej. W związku z tym, iż nawet śladowe ilości fistaszków mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, należy uważnie czytać etykiety. Orzeszki ziemne można znaleźć w wielu produktach, w tym sosach do spaghetti czy chrupkach kukurydzianych. Prawo unijne nakłada na producentów obowiązek informowania konsumentów o każdej, także śladowej zawartości fistaszków.
Mogłoby się wydawać, że skoro białko ulega denaturacji w podwyższonej temperaturze, można pozbyć się alergenów, prażąc fistaszki. Niestety, tak nie jest. Co ciekawe obróbka termiczna zwiększa właściwości alergizujące orzeszków ziemnych.
Objawy alergii na fistaszki
Uczulenie na fistaszki manifestuje się na wiele sposobów. W przypadku łagodnej postaci alergii pojawia się pokrzywka, nieżyt nosa, biegunka czy świąd. Osoby silnie uczulone na orzeszki ziemne mają problem z oddychaniem, a ich ciśnienie gwałtownie spada. Pojawiają się również zawroty głowy i zaburzenia świadomości.
W związku z tym, iż w skrajnych przypadkach alergia na fistaszki może zakończyć się uduszeniem wskutek obrzęku krtani, należy uważnie czytać etykiety i unikać produktów, których nie jesteśmy pewni.