sztuczne ognie

Sylwester to okazja do zabawy oraz pokazów sztucznych ogni. Choć fajerwerki wyglądają niezwykle efektownie na niebie, zabawa z nimi bywa bardzo niebezpieczna.

Fajerwerki i petardy

Wszelkiego rodzaju fajerwerki i petardy to sztuczne ognie, które są wyrobami pirotechnicznymi. Wykorzystywane są do celów widowiskowych. Rozbłyskające na niebie fajerwerki zachwycają swoim widokiem. Barwne kolory i nietypowe kształty, a to wszystko okraszone charakterystycznymi odgłosami wybuchających petard. Ten produkt, którego najwięcej wytwarza się w Chinach, cieszy się największą popularnością w okresie Sylwestra. W tę wyjątkową noc w niebo zostają wystrzelone miliony. Wszytko po to, by z wielkim hukiem powitać Nowy Rok.

Wybuchowe niebezpieczeństwo

Jak przystało na wyroby pirotechniczne, zabawa fajerwerkami niesie ze sobą ryzyko niebezpieczeństwa. Każdego roku, właśnie w sylwestrową noc, do szpitali trafiają ludzie, którzy niewłaściwie obchodzili się z tego typu materiałami, w rezultacie doznają mniejszych lub większych urazów ciała. Choć nasze prawo zabrania sprzedaży fajerwerków osobom niepełnoletnim, wciąż na targowiskach czy w innych miejscach są one sprzedawane nieletnim. Dzieci chętnie sięgają po petardy, bo dostarczają adrenaliny i wyglądają atrakcyjnie. One jednak wciąż pozostają materiałami, których nieodpowiednie użycie może zakończyć się tragicznie. Poparzenia, urazy palców, całych dłoni, głowy czy utrata wzroku to tylko niektóre ze skutków taką zabawą. Szczególnie przerażający jest widok rodziców, którzy pozwalają dzieciom odpalać petardy, uznając takie zachowanie za doskonałą zabawę. Tymczasem zawsze może dojść do niewypału, przekręcenia ustawionej petardy czy do jej złego skrętu. Wtedy zamiast w niebo, petarda może trafić w przechodnia lub osobę, która ją odpala. Nie wszyscy są świadomi zagrożenia. Fajerwerki często odpalane są przez osoby pod wpływem alkoholu, co także może się nieciekawie zakończyć. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwe użycie materiałów pirotechnicznych grozi karą grzywny, aresztem a nawet karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Dlatego zanim użyjemy fajerwerków dokładnie zapoznajmy się z instrukcją ich obsługi i pamiętajmy, że to produkty, które powinniśmy trzymać z dala od dzieci, nie wspominając o pozwoleniu na zabawę nimi.

Zasady używania fajerwerków

fajerwerki

Jeśli już zdecydujemy się na zabawę fajerwerkami, musimy pamiętać o kilku istotnych zasadach bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać tzw. torty, które odpala się z ziemi. Wyglądają na niebie zjawiskowo a są o wile bardziej bezpieczne od rac czy rakiet, które trzyma się w dłoniach. Pierwszym krokiem jest przeczytanie instrukcji obsługi i trzymanie się jej zaleceń. Fajerwerkami mogą operować tylko osoby dorosłe. Nie wolno odpalać ich w miejscach publicznych, dużych skupiskach ludności i pomieszczeniach zamkniętych. Absolutnie nie można odpalać ich po zażyciu alkoholu. Sztuczne ognie przechowujemy tylko w suchych miejscach. Nie zapalamy ponownie niewypałów, a po odpaleniu lontu odchodzimy na co najmniej 10 m od materiału pirotechnicznego.

Fajerwerki cieszą nasze oczy w sylwestrową noc, ale pamiętajmy, że zwierzęta takie jak psy boją się wystrzałów, dlatego bądźmy dla nich troskliwi w tę noc. Nie pozwólmy, by dzieci miały bezpośrednią styczność z fajerwerkami i petardami. Zabawa nimi może zakończyć się na ostrym dyżurze, zachowajmy szczególną ostrożność i wszystkie zasady bezpieczeństwa.

Katarzyna Antos